باستان‌شناسان بقایای کاخی بزرگ مربوط به تمدن مایاها، را در مکزیک کشف کردند

باستان‌شناسان بقایای کاخی بزرگ مربوط به تمدن مایاها، را در مکزیک کشف کردند

این بنا در 100 مایلی غرب کانکان یافت شده و قدمت آن به بیش از هزار سال می‌رسد.

به گزارش گاردین، باستان‌شناسان در مکزیک بقایای کاخ وسیعی مربوط به مایاها با قدمتی بالغ بر هزار سال را در یک شهر باستانی، در حدود 100 مایلی غرب مرکز توریستی کانکان کشف کرده‌اند.

به گفته انستیتوی ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک، این ساختمان که در کولوبا واقع شده، 55 متر طول، 15 متر عرض و شش متر ارتفاع دارد و به نظر می‌رسد از شش اتاق ساخته شده است.

این ساختمان بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر، شامل دو اتاق مسکونی، یک محراب و یک اجاق بزرگ و مدور است. باستان‌شناسان همچنین بقایای یک محوطه گورستانی را شناسایی کردند، و امیدوارند که با مطالعه استخوان‌ها سرنخ‌های بیشتری را درمورد ساکنان مایایی کولوبا به‌دست آورند.

آلفردو باررا روبیو یکی از باستان‌شناسان برجسته در این سایت گفت: این کاخ در دو دوره مایایی، شامل، دوره کلاسیک متقدم بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلادی و کلاسیک متاخر بین ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ میلادی مورد استفاده بوده.

وی گفت: “ما از ویژگی‌های معماری این منطقه، که در شمال شرقی یوکاتان است، اطلاعات کمی داریم.  بنابراین یکی از اهداف اصلی ما، در کنار حفاظت و احیای این بنا، مطالعه معماری کولوبا است.

او در ادامه گفت: «این تازه شروع کار است. ما تنها یکی از سازه‌های بزرگ موجود در سایت را کشف کرده‌ایم.» او امیدوار است با ادامه کار، و تکمیل مطالعات، این مجموعه به یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه تبدیل شود.

مایاها یکی از بزرگترین تمدن‌های نیمکره غربی بودند، که در سراسر آمریکای مرکزی گسترش یافتند، و بقایای آن‌ها امروزه در جنوب مکزیک، گواتمالا، بلیز و هندوراس وجود دارد.

شهرهای آن‌ها از معابد هرمی و بناهای سنگی عظیم برخوردار بودند، از طریق کشاورزی به تولید محصول می‌پرداختند و به استفاده از فلزات آشنایی داشتند؛ سیستم‌های آبیاری پیچیده‌ای را ایجاد کرده‌ بودند، و نوعی سیستم نگارشی هیروگلیف را اختراع کرده‌اند.

اما جامعه مایاها بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی به شدت دچار زوال شد. دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را به عنوان علل احتمالی این زوال پیشنهاد كرده‌اند، اگرچه شهرهایی همچون چیچن ایتزی – كه مدارک باستان‌شناسی نشان می‌دهد که بر كولوبی نظارت داشته – مدت زمان بیشتری شکوفا و پر رونق ماندند.

تیم حفاظت در نظر دارند، پوشش گیاهی بعضی از قسمت‌ها را که در حین کاو‌ش‌های قبلی پاکسازی‌ کرده ‌بودند، برای محافظت از برخی از ساختمان‌های ظریف‌تر احیا کنند.

ناتالیا تانگاریف، یکی از اعضاء تیم حفاظت گفت: «یکی از گزینه‌هایی که شرایط سایت در اختیار ما قرار می‌دهد، استفاده از پوشش گیاهی برای حفاظت است.»

«این به معنای بازگرداندن پوشش گیاهی خاص این محوطه‌ها و سازه‌هایی  مشابه است، که هنوز برخی از رنگ‌های اصلی خود را حفظ کرده‌اند، تا درختان بتوانند از آن‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید، باد و سایر عناصر طبیعی محافظت کنند.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *