ایالات متحده 3500 سکه مس را که قدمتی بیش از 500 سال دارند به مکزیک باز گرداند

ایالات متحده 3500 سکه مس را که قدمتی بیش از 500 سال دارند به مکزیک باز گرداند

ایالات متحده در مراسمی در میامی مجموعه‌ای از بیش از 3500 سکه مس پیش از اسپانیایی را به مقامات مکزیک باز می‌گرداند. این واحد پولی در میکوآکان و گوئرو تا سال 1200 میلادی مورد استفاده بوده.

به گزارش مکزیک نیوزدیلی، ایالات متحده 3500 سکه مس را که قدمتی بیش از 500 سال دارند به مکزیک باز گرداند.

جسیکا کاسكانته سخنگوی كنسولگری مکزیك در میامی گفت: «این سكه ها در سال‌های بین 1200 و 1500 میلادی در میکوآکان و گوئرو مورد استفاده بوده.» او در ادامه گفت: «یک کلکسیونر آمریکایی این سکه‌ها را در دهه 1960 میلادی، در نمایشگاه سکه‌شناسی تگزاس به دست آورد، اما در آن زمان نه مکزیک و نه ایالات متحده بخشی از کنوانسیون یونسکو مبنی بر استرداد آثار باستانی به کشورهای مبدا آن‌ها نبودند.

كاسكانته گفت: «سكه‌های شكننده به شكل زبان كه زنگار مس سطح آن‌ها را پوشانده، در ژانویه 2020 به مکزیك ارسال می‌شوند.

نمایندگان دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده (FBI) که عملیات بازیابی سکه‌ها را بر عهده داشتند، به همراه جاناتان چیت سرکنسول مکزیک در مراسم تحویل سکه‌ها، در میامی حضور خواهند داشت.

 

مقامات مکزیک در سال 2013 هنگامی که سکه‌ها برای ارائه در یک حراج به اسپانیا منتقل شدند، از موضوع آگاه شده و آن را  به اف.بی.آی اطلاع دادند. انستیتوی ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک (INAH) سپس به منظور درخواست بازگشت آن‌ها، اقدام به تأیید اعتبار سکه ها کرد. از آنجا که هر دو کشور در آن زمان امضا کنندگان کنوانسیون یونسکو بودند (مکزیک در 1972 و ایالات متحده در 1983)، روند بازگشت شش سال بعد به پایان رسید.

کاسکانته نام کلکسیونر این سکه ها را فاش نکرد، اما گفت که این کلکسیونر به محض اطلاع از درخواست ما و پیش از اینکه جرمی اتفاق بیافتد، داوطلبانه آن‌ها را عودت داده. وی افزود: «اکنون ما فقط منتظر رسیدن سکه‌ها به مکزیک هستیم و تمام مراحل اداره آن انجام شده است، و در حال حاضر متخصصان موزه‌های تاریخ در فلوریدا در حال بسته‌بندی استاندارد آن‌ها هستند.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *