کشف سربازان سفالی جدید در آرامگاه امپراطور چین

کشف سربازان سفالی جدید در مقبره امپراطور چین

ارتش مجسمه‌های سفالی در دهه ۱۹۷۰م در شیان، واقع در شمال‌غربی چین کاملا به صورت تصادفی کشف شد، و تمام نگاه‌ها را مجذوب خود کرد. جدیدترین کشفیات پس از یک دهه کاوش طاقت‌فرسا به دست آمد.

باستان‌شناسان چینی در مقبره اولین امپراتور چین، شین شی هوانگ بیش از ۲۲۰ سرباز سفالی را پیدا کرده‌اند، که به ارتش عظیم سربازان سفالی که پیش از کشف شده بودند، اضافه شدند. این سربازان سفالی به منظور حفاظت از زندگی پس از مرگ امپراطور همراه او دفن شده‌اند. یافته جدید از این جهت منحصر به فرد است که این جنگجویان جدید با پنج عنوان و رده رسمی مختلف، از جمله رده‌های ارشد نظامی، و یک رده نظامی جدید، که پائین‌تر از پائین‌ترین رده شناخته شده تاکنون، بوده است.

ارتش پیش‌گفته مجموعه‌ای از مجسمه‌های سفالی است که ارتش امپراتور اول را به تصویر می‌کشد، و دقیقا منعکس کننده مراتب، لباس‌ها و سلاح‌های سربازان واقعی سلسله شین (۲۰۶-۲۲۱ پ.م) را منعکس می‌کند. آن‌ها در حدود ۲۱۰ سال قبل از میلاد با شین شی هوانگ دفن شدند و به منظور دفاع از وی در زندگی پس از مرگ سازماندهی شده‌اند. اعتقاد بر این است که وی برای رسیدن به جاودانگی حساسیت ویژه‌ای داشته.

ارتش مجسمه‌های سفالی در دهه ۱۹۷۰م در شیان، واقع در شمال‌غربی چین کاملا به صورت تصادفی کشف شد، و تمام نگاه‌ها را مجذوب خود کرد. جدیدترین کشفیات پس از یک دهه کاوش طاقت‌فرسا به دست آمد.

ارتش سفالی

لیو ژنگ از آکادمی فرهنگ باستان چین، گفت: “جنگجویان سفالی در مقبره امپراطور همانند سربازان واقعی سلسله شین در هزاران سال پیش، صف آرایی کرده‌اند.”
این سربازان با تکنیک فوق‌العاده‌ای توسط استادکاران ماهر صنایع دستی ساخته شده‌اند و حتی با سلاح های واقعی مانند کمان‌هایی که می‌توانند در نبرد مورد استفاده قرار گیرند، مسلح شده‌اند. اعتقاد بر این است که تعداد سربازان سفالی، برابر با تعداد واقعی سربازانی است که در ارتش چین در زمان امپراطوری شین هوانگ خدمت می‌کردند. تمام مجسمه‌ها با رنگ‌های زنده رنگ‌آمیزی شده بودند.

ارتش سفالی در مجموعه‌ای از چاله‌ها در اطراف آرامگاه امپراتور قرار گرفته‌اند. باستان‌شناسان چینی در سال ۲۰۰۹ یک محوطه که به عنوان “گودال اول” مشهور شده‌است را کاوش کردند. گودال اول، یک محوطه بزرگ باستان‌شناسی به مساحت حدود ۱۲۰۰ فوت مربع را پوشش می‌دهد. در اینجا باستان‌شناسان بیش از ۲۲۰ سرباز جدید سفالی را پیدا کردند که به خوبی حفظ شده بودند. لیو می‌گوید: “زمانی که این  مجسمه‌های سفالی کشف شدند، غالب آن‌ها رنگ آمیزی شده‌بودند.”

افسر جدید

فرماندهان یا افسران در جبهه در صف اول، و مسلح به شمشیر بودند و موهایشان با ابزار متفاوتی نسبت به سربازان معمولی آرایش شده بود. دوازده اسب رسی در ابعاد واقعی نیز در کنار سربازان کشف شده.  تعدادی از رده‌های نظامی که تاکنون ناشناخته بودند و نمونه‌ای از آن‌ها پیش‌تر شناسایی نشده بود، در  کاوش جدید کشف شدند. به گفته شبکه خبری باستان‌شناسی، رتبه “پایین تر از پایین” برای اولین بار در این کاوش شناسایی شد. تعدادی دیگر از رده‌های افسری جدید، نیز در بین سربازان سفالی شناسایی شدند.

رده‌های نظامی تازه کشف شده، بینش تازه‌ای در مورد ارتش اولین امپراتور چین ارائه، و شواهد جدیدی درباره چگونگی سازماندهی و ساختار ارتش وی ارائه می‌دهند. که در نتیجه می‌تواند به محققان کمک کند تا درک کنند که چگونه او توانست تعداد زیادی از ایالت‌ها را در یک منطقه بزرگ جغرافیایی فتح کند.

یک شتر طلایی

به گزارش راشاتودی‌نیوز، در کنار سربازان سفالی، سه رده نظامی، کمان، شمشیرهای طلایی و وسایل روزمره مانند قاشق، بشقاب، داروهای گیاهی و کتری یافت شده است. در نزدیکی سربازان سفالی، مجسمه یک شتر طلای کوچک کشف شد. این شتر نمونه‌ای واقع‌گرایانه از یک شتر بلخی است که در زمان‌های بسیار قدیم توسط تاجران مورد استفاده قرار می‌گرفت. این نخستین شواهد شناخته شده از این گونه است، که در چین یافت می‌شود. این شتر می‌تواند محققان را در درک بهتر تاریخ تجارت چین با جهان خارج قبل از احداث جاده ابریشم یاری کند.

در حال حاضر، باستان‌شناسان امیدوارند سربازان سفالی، و به خصوص رنگ‌های به کار رفته برای رنگ‌آمیزی آن‌ها را به خوبی حفاظت کنند، چیزی که تاکنون برای آن‌ها قدور نبوده. به گفته لیو فن‌آوری‌های جدید، امکان حفظ رنگ مجسمه‌های جدید را ممکن ساخته. کارشناسان امیدوارند که همزمان با عملیات حفاظت، بتوانند کاوش‌ها را ادامه دهند. باستان‌شناسان معتقد هستند که در آینده سربازان سفالی بیشتری نیز در آرامگاه کشف خواهد شد.«

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *