سودمندی اقتصادی نمایش ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در ۱۱ کشور: درآمد ۳۰۰ میلیونی موزه ملی افغانستان

سودمندی اقتصادی نمایش ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در ۱۱ کشور: درآمد ۳۰۰ میلیونی موزه ملی

افغانستان حدود ۳۰۰ میلیون افغانی درآمد، از برگزاری نمایش اثرهای باستانی خود در بیرون از کشور به دست آورده است. آثار باستانی افغانستان از سال ‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۹ در ۱۱ کشور به نمایش گذاشته شده است. در این مدت، حدود چهار میلیون نفر از این نمایشگاه‌ها دیدن کرده‌اند. این اثرها از چهار ساحه‌ی باستانی کشور قبل از جنگ‌های داخلی به دست آمده است.

به گزارش 8صبح، فهیم رحیمی، رییس موزیم ملی افغانستان می‌گوید که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها یک چهره مثبت از کشور را به سایر کشور‌ها معرفی می‌کند. رییس موزیم ملی در مصاحبه با روزنامه ۸صبح گفت که افغانستان حدود ۳۰۰ میلیون افغانی از برگزاری نمایشگاه‌های برون‌مرزی اثرهای باستانی‌اش، از ۱۱ کشور، به دست آورده است.

آقای رحیمی می‌گوید که این آثار از سال ۲۰۰۷ به بیرون از کشور برده شد و تا سال ۲۰۱۹ در ۱۱ کشور به نمایش گذاشته شد. به گفته آقای رحیمی این آثار اولین بار در فرانسه به نمایش گذاشته شد و بعداً در ایتالیا، هالند، آلمان، امریکا، کانادا، انگلستان، ناروی، سویدن، جاپان، کوریا، آسترالیا و چین در ۲۹ موزیم به نمایش گذاشته شد. رحیمی گفت که این آثار فعلاً در هانگ‌کانگ است و قرار است که تا چند ماه دیگر در صورتی که با کدام کشور دیگری قرار‌داد بسته نشود، به افغانستان آورده شود.

 

رییس موزیم ملی گفت که از این نمایشگاها حدود چهار میلیون نفر دیدن کرده‌اند. به گفته او مدت نمایش این آثار نظر به خواست موزیم‌ها و کشورهای برگزارکننده بوده است که بیش‌ترین نمایش را در چین در نُه موزیم داشتند و بعد از آن در امریکا و آسترالیا حدود چهار موزیم و در دیگر کشورها دو یا سه موزیم،‌ برای نمایش اثرهای باستانی افغانستان اختصاص یافته بود.

آقای رحیمی هم‌چنان گفت که این آثار از چهار ساحه باستانی کشور به دست آمده است. به گفته آقای رحیمی، اثرهای یاد شده از تپه «فلول» در ولایت بغلان، طلاتپه در جوزجان، آی‌خانم در تخار و ساحه‌ای باستانی در بگرام که در پروان واقع است، به دست آمده است. رحیمی گفت که این اثرها، در مجموع حدود ۲۳۱ اثر باستانی است و شامل جواهر، زیورات، عناصر معماری، دیکوراسیون خانه و پارچه‌هایی از تخت شاهی می‌گردد که از عاج، شیشه، طلا و سنگ ساخته شده است.

رییس موزیم ملی می‌گوید که این اثرهای باستانی حدود پنج هزار سال قدمت دارند که پیش از جنگ‌های داخلی توسط باستان‌شناسان داخلی و خارجی، در زمان‌های مختلف به دست آمده‌اند و خوش‌بختانه در جریان جنگ‌های داخلی نیز به آنان آسیب نرسیده است.

تاریخ کشف این آثار

رحیمی گفت که در میان این ۲۳۱ اثر، قدیمی‌ترین اثر مربوط به دوره برونز و از ساحه‌ی باستانی تپه فلول است. او گفت که این اثر حدود پنج هزار سال قدمت دارد و به شکل تصادفی در سال ۱۹۶۶ توسط دهاقین در ولایت بغلان به دست آمده است. او هم‌چنان از آثار تاریخی دیگر نیز به ترتیب زمان نام گرفت که آثاری از آی‌خانم با قدمت قرن سوم قبل از میلاد، در بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ کشف شده است، آثاری از بگرام که در قرن دوم قبل از میلاد در میان سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۱ به دست آمده و اثرهایی نیز از طلا تپه هم که در قرن اول میلادی در بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۷۹ توسط باستان‌شناسان داخلی و خارجی کشف شده است.

رییس موزیم ملی می‌گوید که هدف از برگزاری  نمایش آثار باستانی در کشورهای مختلف، نشان دادن یک چهره‌ی مثبت از افغانستان به دیگر کشورها است. رحیمی اضافه کرد که مردم جهان تنها با چهره خشن و جنگ‌زده افغانستان که مدام سرخط خبرها و روزنامه‌ها بوده، آشنا بودند؛ خواستیم تا از این طریق یک تصویر بهتر وخوب‌تر از افغانستان به دیگر کشورها نشان بدهیم تا با تاریخ و فرهنگ غنی و باشکوه افغانستان آشنا شوند.  او گفت از سوی دیگر با برگزاری این نمایش‌ها یک مقدار درآمد نیز به حساب دولت اضافه شده است. رحیمی می‌گوید، با وجودی که در افغانستان بیش‌تر از سه هزار ساحه باستانی وجود دارد ولی تا حال تنها چهار ساحه‌ی آن کشف شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *