شناسایی 66 محوطه پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در حوضه آبریز زاینده رود

شناسایی 66محوطه پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در حوضه آبریز زاینده رود

بررسی فصل نخست در حوضه آبریز زاینده رود روی بخش کوچکی از قسمت شرقی این حوضه متمرکز شد که حاصل آن شناسایی 66 محوطه مربوط به دوران های مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی بود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بابک رفیعی علوی  استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه هنر اصفهان این مطلب را امروز «چهارشنبه » در دومین نشست تخصصی روز دوم هفدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران مطرح کرد و به ارایه گزارش کوتاهی از  بررسی باستان شناسی در شرق حوضۀ آبریز رودخانۀ زاینده رود، دشت کفرود-ورزنه پرداخت .

او افزود: در این پروژه مشخص شد که به طور خاص در دوران اسلامی نیز بناهای متعددی از انواع مسجد، امام زاده، قلعه و گورستان قابل شناسایی هستند که در فصول آتی اطلاعات آنها جمع آوری خواهد شد.
به گفته این باستان شناس ، داده های کنونی مشخص کرد که شرق حوضه آبریز زاینده رود، همان طور که انتظار می رفت، محوطه های مهم و ناشناخته ای دارد و قدیمی ترین آنها بنا بر مطالعات کنونی مربوط به دوره مفرغ است.
او تصریح کرد :این داده ها بیش از دیگر مناطق، با منطقه فارس قابل مقایسه هستند که نشان از ارتباطات فرهنگی این دو حوزه در دوران مذکور دارد و شواهد این ارتباط حتی تا امروز نیز قابل بررسی است.
این باستان شناس افزود:بهره گیری از یک نظام آبی پیشرفته آنچنان که در دوره اسلامی شواهد آن وجود دارد در دوره های قدیمی تر نیز قابل بررسی بوده و انتظار است ساکنان دوران پیش از تاریخ و دوران تاریخی با بهره گیری از یک نظام کارآمد اقدام به مدیریت آب کرده و شرایط زیست را بهبود بخشیده اند.
استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه هنر اصفهان خاطرنشان کرد :شناسایی مسیر ارتباطی کفرود حسن آباد از دیگر نتایج مهم بررسی کنونی بود و مشخص شد که می توان برای آن تاریخی هم پای قدیمی ترین محوطه های منطقه دانست.
وی گفت : فهم سیلاب های گسترده و رسوب گذاری زیاد دشت ضرورت انجام مطالعات باستان زمین شناسی را بیش از دیگر علوم بین رشته ای نشان می دهد و داده های آن می تواند به شناسایی بسیاری از محوطه های دفن شده منجر شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *