علی‌اصغر مونسان: ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ سهم مهمی داشته‌اند

علی‌اصغر مونسان: ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ سهم مهمی داشته‌اند

باوجود کاهش بودجه تلاش داریم کاوش‌های باستان‌شناسی ادامه یابد/ بر نصب دوربین‌های مداربسته در محل کاوش تاکید داریم

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز سه شنبه در هفدهمین گردهمایی باستانشناسی ایران که در موزه ملی ایران برگزار شد، با بیان این که ملت بزرگ ایران تاریخی با اهمیت و همراه با فراز و فرودهای تلخ و شیرین داشتند، گفت: ایرانیان در ایجاد تمدن بشری، اخلاق و فرهنگ در جهان سهم مهمی داشتند.

وی افزود: این تجربیات عالی امروزه باید به خوبی به تجربه گرفته شود تا بر پایه آن آینده درخشان برای ملت خودمان و بشریت ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اصغر مونسان (وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) در مراسم گشایش این همایش بر لزوم توجه به محوطه‌های باستانی مانند جیرفت تاکید کرد و گفت: هر شیء تاریخی سندی از تاریخ است و باستان‌شناسان آن‌را بررسی و تشریح می‌کنند. هرچند ممکن است امکانات زیادی در اختیار نداشته باشند اما با عشق کار می‌کنند. امید است سال آینده توجه ویژه‌ای به باستان‌شناسی در محوطه‌هایی مانند جیرفت بشود.

هرچند مونسان بر لزوم توجه به باستان‌شناسی تاکید دارد اما طبق لایحه بودجه سال آتی که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ۴۵ میلیارد تومان در سال جاری به ۳۷ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است که کاهشی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص تغییر بودجه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و احتمال اختصاص بودجه به بخش باستان‌شناسی کشور به ایلنا گفت: شرایط بودجه‌ای کشور سخت است. درآمدهای دولت به شدت کاهش یافته با این وجود تمام تلاش خود را می‌کنیم تا حوزه باستان‌شناسی بتواند به کاوش‌های خود ادامه دهد و بررسی‌های لازم در محوطه‌های باستانی محقق شود. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا حوزه کاوش‌ها با مشکل برخورد نکند.

او همچنین درخصوص نصب دوربین‌های مداربسته در محل کاوش باستان‌شناسان گفت: به صورت سنواتی این مهم انجام می‌شود اما اکنون این مهم را در قالب ابلاغیه به استان‌ها الزام کردیم تا دوربین‌های مداربسته نصب شود.

این صحبت‌ درحالی‌ست که چندی پیش بهروز عمرانی (رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) در خصوص نصب دوربین‌های مداربسته در محل کاوش باستان‌شناسی گفته بود: حفاظت از اموال حین کاوش یکی از مواردی است که همواره مورد توجه مسئولان بوده است. از آنجا که با چند مورد مشکل در خصوص انتقال اموال روبه‌رو بودیم، از این رو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نگرانی‌هایی در این خصوص برایشان به وجود آمده بود که ما با ابلاغ پیوست مستندنگاری سعی کردیم این نگرانی را مرتفع سازیم.

عمرانی ادامه داد: در شیوه انتقال اشیاء سوءتفاهم ایجاد شده بود اما با رایزنی‌های انجام شده، پیوست مستندنگاری با در نظر گرفتن تمام موارد از عکاسی و ثبت اشیاء گرفته تا واگذاری اشیاء به امین اموال مستند شد و حتی اگر احتمال نصب دوربین‌های مداربسته که خیلی بعید است وجود داشته باشد، در نهایت هم می‌توانیم از اطلاعات آن برای مستندنگاری استفاده کنیم. تمام تلاش ما آن بود تا سوءتفاهم و نگرانی‌های به وجود آمده در این خصوص را رفع کنیم. ضمن آنکه بیشتر محوطه‌های باستانی ایران از جمله تخت جمشید، شوش، شهر سوخته و… هم‌اکنون نیز دارای دوربین‌های مداربسته هستند.

مونسان با تاکید برآنکه آنچه به استان‌ها ابلاغ شده باید رعایت شود، تصریح کرد: اگر چنین مهمی رعایت نشود، خلاف مقررات خواهد بود و کاوش‌های باستان‌شناسی باید تحت نظارت دوربین‌های حفاظتی انجام شود و هرکس این کار را انجام ندهد خلاف مرتکب شده است.

هفدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران با حضور باستان‌شناسان ایرانی و خارجی از کشورهای ایتالیا، آلمان، چین، اتریش، دانمارک، از امروز آغاز شده است.

باستان‌شناسان در این گردهمایی به مدت ۲ روز به ارائه بخشی از فعالیت‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های باستانی کشور در سال ۱۳۹۷ می‌پردازند.
هفدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان‌شناسی با همکاری موزه ملی ایران و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تا فردا در تالار همایش‌های موزه ملی ایران در حال برگزاری است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *