فصل اول کاوش لایه‌نگاری در ارگ باستانی شهر تاریخی تون

لایه‌نگاری ارگ باستانی شهر تاریخی تون

شواهد صنعتی سطحی در بخش از جنوب شهر به ویژه در تپه قبرستان لی لی و اطراف آن در گستره ای وسیع مشاهده شد و مهمترین ابهام در این بخش انباشت مواد فرهنگی حاصل از تسطیح محلات شهر تون در این بخش پس از زلزله این شهر در قبل از انقلاب بود

به گزارش ایرنا، گزارش فصل اول کاوش لایه نگاری در ارگ باستانی  و کاوش باستان شناسی در جبهه جنوبی شهر تاریخی تون در فردوس توسط محمداسماعیل اسمعیلی جلودار استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران ارایه شد.
این باستان شناس با بیان اینکه برآیند کاوش لایه نگاری در این ترانشه دو دوره بزرگ فرهنگی تاریخی و اسلامی را تا قرون میانی اسلامی نشان دا تصریح کرد: آنچه مشخص است دوره اسلامی خود به دور زیر مرحله صدر اسلام و قرون میانی و دوران تارخی نیز به دو زیر مرحله ساسانی و با علامت سوال بر اساس تک سکه یافته شده دوران هلنیستی یا یونانیان باختر را نشان می دهد.


او با اشاره به  فصل دوم کاوش باستان شناسی در شهر تون افزود: نتیجه کاوش های انجام شده در مسجد کوشک نشان از وجود تحولات اساسی در آن داشت. در این کاوش مشخص شد کف امروزین مسجد، کف اصلی آن نبوده و بخش کامل پایه ستون آن که مکعبی شکل با پوشش گچ بوده، بنا به دلایلی مثل زلزله مدفون شده است.
اسماعیلی گفت : شواهد صنعتی سطحی در بخش از جنوب شهر به ویژه در تپه قبرستان لی لی و اطراف آن در گستره ای وسیع مشاهده شد و  مهمترین ابهام در این بخش انباشت مواد فرهنگی حاصل از تسطیح محلات شهر تون در این بخش پس از زلزله این شهر در قبل از انقلاب بودکه  بر این اساس، اعتماد به مواد سطحی برای بازکردن ترانشه و به دست آمدن نتایج قطعی بسیار مشکل است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *