کاوش گورستان های نو یافته عصر آهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد

کاوش گورستان های نو یافته عصر آهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد

نتایج کاوش گورستان های نو یافته عصر آهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد (فصل سوم) توسط مصطفی ده پهلوان استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و سرپرست کاوش آموزشی و پژوهشی قره تپه سگزآباد ارائه شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی،  نتایج کاوش گورستان  های نو یافته عصر آهن 2 و 3  قره تپه سگزآباد (فصل سوم) توسط مصطفی ده پهلوان استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و سرپرست کاوش آموزشی و پژوهشی قره تپه سگزآباد ارائه شد .
این باستان شناس گفت : فصل سوم کاوش در گورستان قره تپه سگزآباد با دو هدف اصلی آموزش روزآمد دانشجویان دوره کارشناسی باستان‌شناسی ورودی 1394، تعیین گاهنگاری و تعاملات فرهنگی منطقه ای و فرا منطقه ای قره تپه سگزآباد براساس مواد فرهنگی گورستان نویافته، بررسی و شناسایی شیوه های تدفین و نحوه ارتباط میان تدفین ها و همچنین انجام پژوهش های انسان شناسی و باستان جانور شناسی (ژنتیک، پالئوپاتولوژی و …) بر روی یافته های این محوطه انجام گرفت.
وی افزود : تمرکز بر لایه های فرهنگی مربوط به گورستان نو یافته شرق تپه در ترانشه 12 اطلاعات ارزشمندی درباره چگونگی تدفین های عصر آهن منطقه بر ما آشکار ساخت  ولی به دلیل ضخامت بالای لایه های رسوبی که وقت زیادی از هیأت کاوش را به خود اختصاص داد و همچنین  به علت کمبود زمان مجال بررسی دقیق و گسترده تر این گورستان دست نداد و ادامه کار بر روی این ترانشه به فصل های آینده موکول شد.
او تصریح کرد :در بخش غربی این گورستان در جنوب غربی تپه قبرستان، در ترانشه 13، ساختار گورها از طرفی و ابعاد مختلف آنها نشان می دهد به احتمال هر کدام از این ساختارها همزمان با مرگ یکی از اعضای جامعه قره تپه در دوره آهن ایجاد شده اند.
این باستان شناس اظهار داشت: نظر به شباهت یافته های گورها به همدیگر، می توان گفت این بخش از گورستان طی یک دوره کوتاه ایجاد شده و با مرگ هر کدام از اعضای جامعه گوری به گورهای موجود اضافه شده است. 
وی در پایان تصریح کرد :بی تردید کاوش های آتی افق های جدیدی از ویژگی های فرهنگی این گورستان نویافته را به روی ما خواهد گشود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *