گزارش دومین فصل کاوش بین المللی ربع رشیدی تبریز

گزارش دومین فصل کاوش بین المللی ربع رشیدی تبریز

دومین فصل کاوش بین المللی ربع رشیدی تبریز 1397نیز در ادامه توسط بهرام آجورلو سرپرست هیئت بین المللی ربع رشیدی تبریز ارایه شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، این باستان شناس با بیان اینکه دومین فصل از کاوش های بین المللی ربع رشیدی یا رشیدیۀ تبریز که با شمارۀ 943 در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است افزود: پس از امضای تفاهم نامۀ چهار جانبۀ بین المللی ربع رشیدی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
وی تصریح کرد : در گمانۀ شمارۀ 04 که در بافت باستان شناختی شمارۀ 15 به سر خاک بکر رسید، هیچ نشانۀ معماری برای تأیید فرضیۀ دروازۀ بزرگ جنوبی و برج کوچک غربی گزارش نشد؛ اما نشانه های بسنده برای تأیید کاربست فن کرسی چینی سنگی با دیوار آجری در سدۀ هشتم هجری و سپس بازسازی شتابان عهد صفوی با خشت و چینۀ گلی به دست آمد.
آجرلو اظهار داشت :افزون بر این، از کانتکست های شمارۀ 04 و 06 در گمانۀ شمارۀ 04 و بالاتر از کرسی چینی سنگی یک گلولۀ توپ کالیبر بالیئمز عثمانی، یک پاره سفالینۀ آبی – سفید گونۀ سدۀ دهم هجری و یک کاسۀ سر متلاشی شدۀ انسان پیدا شد  که در گاهشناسی نسبی یافته های این گمانه اثرگذار هستند.
وی افزود: در گمانۀ شمارۀ 06 که در بخش معروف به تل کاشی قرار دارد، باید به پیدا شدن بیش از شصت پاره کاشی معرق و نقش برجستۀ زیر لعاب و زرین فام – همانند تخت سلیمان – اشاره شود .
سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: اما در گمانۀ شمارۀ 07 در حالی که هیچ نشانۀ معماری برای تأیید فرضیۀ وجود یک برج دیگر پیدا نشده و در نتیجه داربست فلزین نمادین باید برچیده می شد، ادامۀ کاوش تا سر خاک بکر بار دیگر ادامۀ فن کرسی چینی سنگی در سراسر باروی جنوبی و وجود سه مرحلۀ معماری پیش از سدۀ دهم هجری را تأیید کرد .

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *