یک بازی فکری مربوط به مصریان باستان، توسط دانشمندان شناسایی شده است

یک بازی فکری مربوط به مصریان باستان، توسط دانشمندان شناسایی شده است.

این بازی به نام سنت، در تمام سطوح جامعه مصر از زمانی که برای اولین بار در حدود 5000 سال پیش ظهور پیدا کرده تا زمانی که حدود 2500 سال بعد از آن از رونق افتاده، انجام می‌شده است

به گزارش نیویورک پست، یک بازی شبیه به تخته‌نرد یا شطرنج مربوط به مصر باستان که به «بازی با مرگ» مشهور شده است، برای برقراری ارتباط با مردگان، در حدود 3500 سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفته.

این بازی به نام سنت، در تمام سطوح جامعه مصر از زمانی که برای اولین بار در حدود 5000 سال پیش ظهور پیدا کرده تا زمانی که حدود 2500 سال بعد از آن از رونق افتاده، انجام می‌شده است. اکنون یکی از متخصصان معتقد است که تخته سنت را از زمانی که در جامعه رنگ و بوی معنوی بیشتری گرفته، کشف کرده است.

پژوهشگران مصرشناس معتقدند که سنت (Senet) یک بازی رقابتی دو نفره بوده است، و هر بازیکن پنج پیاده داشته که در شبکه متشکل از 30 مربع، شامل سه ردیف ده‌تایی قرار داده شده بودند. سپس بازیکنان با انداختن تاس پیاده‌های خود را حرکت می‌دادند، تا هر پنج مهره یا پیاده خود را به انتهای تخته بازی در سمت راست آن برسانند. اما با گذشت زمان، متون مصری بازی را به نوعی حرکت روح در قلمرو مردگان تفسیر می‌کنند.

یک صفحه بازی سنت که در موزه چلیپای گلسرخ[1] مصر قراردارد می‌تواند تکامل آن از بازی به ابزار یا بازی مذهبی را نشان دهد، سنت موجود در این موزه دریاچه یا رودخانه‌ای را نشان می‌دهد که مصریان احساس می‌کردند روح در سفر خود به عالم مردگان از آن می‌گذرد.

والتر کریست، باستان‌شناس دانشگاه ماستریخت که درباره این بازی تحقیق و مقاله‌ای در مجله باستان‌شناسی مصر نگاشته، می‌گوید: «ممکن است اولین بار باشد که این جنبه از سفر به زندگی پس از مرگ به صورت بصری انجام می شده.»

ژلمر ارکنس، باستان‌شناس دانشگاه دیویس کالیفرنیا، معتقد است که این بازی صفحه‌ای یک یافته نادر در مجامع روزیکروسیانیسم (چلیپای گلسرخ) است چراکه به نظر می‌رسد این بازی در این جوامع روایت‌گر آخرین مرحله تغییر در مسیر پیشرفت و تکامل آن است.

اِرکنس به مجله ساینس گفت: «این برخلاف چیزی است که ما برای سایر فناوری‌ها انتظار داریم.»

این کشف جدید می‌تواند معرف تکامل صفحه بازی سنت از یک بازی سرگرم کننده به بازی اصلی مرگ باشد.


[1] چلیپای گلگون یا چلیپای گلسرخ (Rosicrucian’s)  نام انجمن سری فلسفی است که اوایل قرن ۱۷ با انتشار نوشته‌هایی ناشناس در مورد باطن‌گرایی غربی به وجود آمد و بسیاری از مردم را به این دانش علاقه‌مند ساخت. گفته می‌شود دکترین این انجمن بر پایهٔ حقایق سرری و باستانی بنا شده که از اکثریت مردم پنهان بود و هدف آن ایجاد هارمونی با طبیعت و عالم روحانی بود. مانیفست این انجمن شامل موارد گسترده‌ای می‌باشد ولی به‌طور کلی می‌توان آن را ترکیبی از کابالا، هرمسیه و عرفان مسیحی دانست. منبع ویکی‌پدیای فارسی

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *