آغاز کاوش و تعیین حریم تپه شایگان در مهاباد

آغاز کاوش و تعیین حریم تپه شایگان در مهاباد

کاوش‌ های باستان شناسی و تعیین حریم در تپه شایگان مهاباد با حضور مسئولان استانی و شهرستانی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مهاباد؛ مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت : تپه شایگان یکی از آثار با ارزش شهرستان مهاباد است اما بدلیل قرارگیری در روند توسعه شهر نیازمند تعیین حریم فوری است.

جلیل جباری افزود : آثار بدست آمده از 14 گمانه‌ زنی تخصصی از لایه‌های باستانی حاکی از آن است که قدمت این تپه به هزاره‌ های عصر مفرغ ، مانایی و ساسانی برمی‌گردد.

جباری گفت : براساس کاوش ‌های انجام شده و کشف آثار ، این تپه باستانی آثاری را در پایین ترین سطح خود مربوط به دوره مانایی و در سطوح بالاتر مربوط به دوره ساسانی در خود جای داده است ، و پیشنهاد شده مطالعاتی بصورت ادامه دار و بلند مدت در ارزشهای تاریخی این محوطه به شکل لایه نگاری  انجام شود . 

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، در خصوص ساخت و سازهای ایجاد شده در حریم تپه  شایگان هم گفت : تاریخ تعدادی از ساخت و سازها به قبل از ثبت و تعیین حریم برمی گردد و باید پرونده ساخت و سازهای پس از تاریخ ثبت بررسی شود اما شهرداری می تواند پس از تعیین حریم از ساخت و سازهای جدید جلوگیری کند.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مهاباد هم گفت : کاوش و تعیین حریم تپه باستانی شایگان در مهاباد نخستین اقدام مدیریت شهری در راستای حفظ آثار باستانی در این شهر است.

احمد زاده افزود : در سال آینده طرح کاوش و تعیین حریم تپه باستانی ادامه خواهد داشت اما از فرمانداری شهرستان درخواست می شود برای اختصاص بودجه‌ای ویژه برای ادامه این طرح و سایر طرح های حفظ و مرمت آثار تاریخی شهر در بودجه شهرستانی اقدام نماید.

ایرج شجاعی افزود : متأسفانه در دهه ‌های گذشته اهمال‌ هایی در خصوص صیانت از آثار باستانی و تاریخی صورت گرفته و مطالعات پژوهشی و میدانی در این خصوص کمتر انجام ولی گنجینه ‌های ارزشمندی به تازگی کشف شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *