کشف ارابه کامل 2500 ساله به همراه سوارکار و اسب‌هایش

کشف ارابه کامل 2500 ساله به همراه سوارکار و اسب‌هایش

ارابه‌ی کاملی مربوط به عصر آهن در یورکشِر (یک شهرستان تاریخی در شمال انگلستان) کشف شد. این برای دومین‌بار در دو سال گذشته است که چنین کشفی انجام می‌شود.

به گزارش Archaeology World، این کشف در یک شهر کوچک به نام پوکلینگتون در شهرستان یورک‌شِر (Yorkshire)، حین عملیات ساخت و ساز منازل مسکونی رخ داد. در عین حال عملیات ساخت و ساز منازل مسکونی، به دلیل شروع دور جدید کاوش‌های باستان‌ شناسی در ماه اکتبر، به تعویق افتاده است.

جالب توجه است که علاوه بر کشف ارابه، بقایای اسکلت فرد سوارکار و اسکلت اسب‌هایی که گاری را می‌ کشیده‌اند نیز یافت شده‌‌اند. مدیر عامل شرکت خانه‌‌های پِرسیمون در یورک‌شِر تأیید کرد که این کشفیات باستان‌شناسی از اهمیت چشمگیری برخوردار است. این کشف مربوط به ارابه‌ای از عصر آهن است، که توسط اسب حمل می‌ شده است.

وی در ادامه گفت: «باستان‌ شناسان در حال کاوش هستند و با جزئیات بیشتر به تاریخ‌‌گذاری دقیق این یافته‌ ها خواهند پرداخت.» دفن ارابه‌ها یک سنت رایج در عصر آهن بوده است. آنچه باستان‌‌شناسان انتظار آن‌را نداشتند، کشف بقایای سوارکار ارابه و اسب‌هایی بود که آن را می‌کشیدند.

کشف ارابه کامل 2500 ساله به همراه سوارکار و اسب‌هایش

تاریخ این یافته به 500 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد. و تا به امروز، تنها 26 ارابه در بریتانیا کشف شده است. باستان‌ شناسان بیان کرده‌اند که دفن ارابه و انسان در کنار اسب‌ها یک رسم غیر معمول بوده است.

پائولا وِیر مدیر عامل برنامه باستان‌شناسی MAP   گفت: «ارابۀ کاوش شده در گودال مربعی شکل در انتهای گور قرار داشت. این گور در حاشیه گورستان واقع شده است. این کشفیات آگاهی‌های جدیدی به دانسته‌‌های پیشین ما از فرهنگ «آراس» (Arras) مربوط به عصر آهن میانی اضافه کرده است و یافته‌های آن که از بستر مطمئنی به‌ دست آمده‌اند، برای تاریخ‌گذاری این دوره بسیار مهم خواهد بود.»

داشتن ارابه در عصر آهن، نمادی از وضعیت و تمکن مالی صاحب آن بوده است. اما قراردادن اسب‌ ها در محل دفن انسان، پدیده‌‌ای ناشناخته است. و این مسأله، باعث تعجب پژوهشگران شده است.

کشف ارابه کامل 2500 ساله به همراه سوارکار و اسب‌هایشکشف شمار زیادی آثار باستانی حین کاوش

انواع ظروف سفالی، سپرها، شمشیرها، نیزه‌ ها، سنجاق‌های سینه و بسیاری یافته‌های دیگر طی کاوش‌ها توسط باستان‌شناسان کشف شده‌‌اند. این یافته‌ها دید بسیار خوبی به باستان‌‌شناسان برای شناخت مردمی می‌‌دهد که بیش از 2500 سالِ پیش زندگی می‌کرده‌اند.

یورک‌شِر مکان مناسبی برای یافتن بازمانده‌‌های فرهنگ آراس است، چرا که آثار این فرهنگ به‌ خوبی در اینجا حفظ شده‌‌اند. حدود 150 اسکلت در این منطقه در سال 2016 کشف شده و محققان بر این باورند که اسکلت‌ها متعلق به فرهنگ آراس هستند. این اسکلت‌‌ها به همراه دارایی آن‌ها در یورک‌شِر ولدز که یک شهر بازاری کوچک است، یافت شدند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *