امامعلی رحمان از روند امور باستان‌شناسی در محوطه‌های تاریخی تاجیکستان اظهار نگرانی کرد

نگرانی امامعلی رحمانف از وضعیت محوطه‌های باستان‌شناسی در تاجیکستان

مامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان ضمن ملاقات با عالمان و اهل ضیا که امروز در شهر دوشنبه برگزار گردید، از روند امور باستان‌شناسی در موضع های تاریخی کشور اظهار نگرانی کردند.

به گزارش آژانس ملی خاور، به گفته رئیس جمهور تاجیکستان، در حال حاضر در چند محوطه‌ی تاریخی کشور امور باستان‌شناسی جریان دارد.

 در ادامه‌ سخنرانی امامعلی رحمان ذکر کردند که ما انستیتوی تاریخ، باستان‌شناسی و مردمشناسی را با تجهیزات و نقلیات تامین کرده، دانشجویان متخصص باستان‌شناسی مؤسسه‌های تحصیلات عالی کسبی را برای همکاری با آنها پیشنهاد کردیم، اما نتایج فعالیت باستان‌شناسان قانع کننده نیست.

وی یادآور شد که طبق مشاهده امور باستان‌شناسی در محوطه‌های تاریخی موسوم به “تخت سنگین”، “هلبوک”، قلعه‌های “کولاب”، “یمچون”، “شیدان سر خاسار”، یادگاری های “کنگرتوت”، “زال زرد”، “ناصر خسرو” و “سرزم” اقدامات پاسخگو نبوده، و مدارک لازم برای معرفی در باره یادگاری‌های تاریخی مذکور تهیه نشده‌اند و در مسیر خط سیر آنها تا امروز امور تعمیر و نوسازی عملی نگردیده‌اند.

از این رو، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان به فرهنگستان علوم، انستیتوی تاریخ، باستان‌شناسی و مردم‌شناسی و مؤسسه‌های تحصیلات عالی کسبی که با اختصاص تاریخ و باستان‌شناس متخصص آماده می‌کنند، دستور دادند که امور علمی و باستان‌شناسی را در موضع های تاریخی بیشتر کنند و یکجا با مقامات اجرائیة حاکمیت دولتی جهت تجدید و برقراری آنها تدابیر ویژه اتخاذ کنند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *