بقایای قلعه‌ی اورارتویی در دریاچه وان

بقایای قلعه‌ی اورارتویی در دریاچه وان

بقایای 3000 ساله استحکامات باستانی در اعماق بزرگترین دریاچه ترکیه کشف شده است. کاوش‌های زیر آب توسط دانشگاه وان یوزنچی‌یل و فرمانداری استان شرقی بتلیس ترکیه انجام شد.

به گزارش Archaeology world، این قلعه متعلق به تمدن عصر آهن ارمنستان است که با عناوینی همچون پادشاهی وان، اورارتو، آرارات و ارمنستان نیز شناخته می‌شود. اعتقاد بر این است که این دریاچه در دهانه‌ کوه آتشفشانی نمروت در نزدیکی استان وان و در اثر فوران آن ایجاد شده است. سطح فعلی آب این مخزن تقریباً 150 متر از آنچه در عصر آهن بوده است، بالاتر است.

غواصانی که در حال بررسی دریاچه وان بودند، دیواری از یک قلعه را کشف کردند که تصور می‌شود توسط تمدن اورارتو ساخته شده است. کارشناسان قبل از آنکه فاش شود قلعه‌ای در اعماق وجود دارد، حدود یک دهه است که در دریاچه مشغول مطالعه بودند.

این کشف توسط تیمی از محققان از جمله تحسین جیلان، عکاس و فیلمبردار زیر آب، غواص جومایل بیرول، و مصطفی آکوس، یک پژوهشگر از دانشگاه وان یوزنچی‌یل، انجام شد.

افسانه‌های رایج در بین جمعیت منطقه، حاکی از وجود ویرانه‌هایی باستانی پنهان در آب بودند، و تیم وان تصمیم به تحقیق گرفت. در طول ده سال، آن‌ها عکس‌هایی از صدف‌ها، مرواریدها، میکروبیالیت‌ها، مرجان‌ها و حتی یک کشتی غرق شده روسی را ضبط کردند، اما جایزه استمرار و سخت‌کوشی آن‌ها محفوظ و پنهان بود.

در حال حاضر تحقیقات آن‌ها با موفقیت همراه بوده، و سنگ‌های قلعه‌ای که در برابر آب‌های بسیار قلیایی دریاچه محفوظ مانده، شناسایی شده است. به نظر می‌رسد که این ساختار سنگی توسط اورارتویی‌ها ساخته شده است، چراکه سنگ‌های مورد استفاده در این بنا، از جمله سنگ‌هایی است که مورد استفاده اورارتویی‌ها در دیگر بناها بوده است.

این قلعه و همچنین تعدادی از دهکده ها و شهرک‌های این منطقه در زمانی ساخته شده‌اند که سطح آب بسیار پایین‌تر از امروز بوده است.

آقای سیلان در گفتگو با روزنامه حریت گفت: «بسیاری از تمدن‌ها و مردم در حوالی دریاچه وان مستقر بوده‌اند. آ‌ن‌ها این دریاچه را «دریای بالا» نامگذاری کردند و معتقد بودند که بسیاری از چیزهای مرموز در آن پنهان است. با توجه به این اعتقاد، ما در تلاشیم تا رازهای دریاچه را فاش کنیم.»

‌پادشاهی اورارتو یک کشور باستانی در منطقه کوهستانی در جنوب‌شرقی دریای سیاه و جنوب‌غربی دریای خزر بوده. امروز این منطقه بین ارمنستان، شرق ترکیه و شمال غربی ایران تقسیم شده است.

اورارتو که در منابع آشوری، نام آن از اوایل قرن سیزدهم قبل از میلاد ذکر شده، از قدرت سیاسی قابل توجهی در خاورمیانه در سده های 9 و 8 قبل از میلاد برخوردار بوده است.

ارمنی‌ها در قرن ششم قبل از میلاد در این منطقه جایگزین اورارتوها شدند. اورارتو یک اسم آشوری است و مردمی به نام اورارتویی‌ها کشور خود را بیاینیلی نامیده‌اند. پایتخت آن‌ها توشپا در محلی بود که اکنون به عنوان دریاچه وان معروف است.

بیشتر بقایای سکونتگاه‌های اورارتویی در بین چهار دریاچه جیلدیر، و وان در ترکیه، ارومیه در ایران و سوان در ارمنستان است، و به سمت رود فرات در غرب گسترش دارد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *