تداوم مرمت مسجد کبود با هدف احیای مجموعه مظفریه

تداوم مرمت مسجد کبود با هدف احیای مجموعه مظفریه

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت مسجد کبود و احیای مجموعه مظفریه به عنوان بخشی از جاده ابریشم در کهنه خیابان تبریز، خبر داد.

به گزارش ایسنا، مرتضی آبدار در این خصوص اظهار کرد: مسجد کبود یا مسجد جهانشاه (عمارت مظفریه) ادر میان آثار معماری ارزشمند ایران، معماری متفاوتی نسبت به سایر مساجد دارد و چشم بازدیدکنندگان را به خود خیره می‌کند.

وی افزود: در برنامه ریزی انجام شده برای مرمت و احیای این مجموعه، مرمت تزئینات معماری و وابسته به معماری، اجرای ورودی اصلی آن از سمت “کهنه خیابان” و همچنین احیا قسمتی از جاده ابریشم منتهی به کهنه خیابان توسط متخصصان میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

وی در ادامه اقدامات انجام شده در عمارت مظفریه تبریز را مورد تاکید قرار داد و گفت: در راستای مرمت و حفاظت از این بنای تاریخی تاکنون اقداماتی نظیر بازسازی و مرمت بخش‌های تخریب شده کالبدی، مقرنس کاری، مرمت گنبد، اجرای تویزه‌های آجری، احداث سرویس بهداشتی در محوطه جهت رفاه حال گردشگران، اجرای طاق و قوس‌های آجری انجام شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، همچنین تکمیل نقش کاشی‌های معرق روی اندود گچی با مداد، مرمت سنگ‌های ایوان شمالی، شوره زدایی آجرها، مرمت و حفاظت گنبد قنات و خانقاه، مرمت و بازسازی پلان قنات و خانقاه ضلع شمالی محوطه، کف سازی کل محوطه، مرمت محراب و نقاشی دیوارهای جانبی، مرمت و حفاظت از کلیه درب و پنجره‌های این مجموعه تاریخی را از دیگر اقدامات معاونت میراث فرهنگی استان در راستای حفاظت و احیا این اثر فاخر عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، وی در خاتمه با اشاره به این‌که مسجد کبود در منتهی علیه عرصه پایگاه جهانی بازار تاریخی تبریز قرار دارد، گفت: با توجه به این‌که این اثر بی‌بدیل در مجاورت بازار تبریز، موزه عصر آهن و چندی از خانه‌های تاریخی قرار گرفته، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران بافت تاریخی تبریز محسوب می‌شود، لذا این اداره کل در اقدامات آتی خود در نظر دارد تا تمام عملیات مرمتی و بازسازی را در راستای احیا این عمارت تاریخی به طور کامل و در آینده‌ای نزدیک محقق سازد تا شاهد جریان تاریخ در رگ‌های زندگی معاصر باشیم.

حمایت

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *