تدوین نقشه‌ای برای میراث فرهنگی گیلان

تدوین نقشه ای برای میراث فرهنگی گیلان

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گیلان اعلام کرد: نقشه باستان‌شناسی گیلان و کتاب میراث صنعتی منبعی واضح برای میراث استان است که در دست تهیه، تدوین و تولید است.

ولی جهانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : گیلان با دارا بودن بالغ بر سه هزار اثر تاریخی که یک هزار و ۱۷۳مورد آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است جزو استان‌های پیشرو در زمینه تهیه نقشه باستان‌شناسی است و تا کنون اطلس باستان‌شناسی شهرستان‌های آستارا، تالش، رضوانشهر، رودسر، املش و بخشی از شهرستان رودبار تهیه شده و مابقی نیز در دست اقدام هستند.
وی تصریح کرد: با تهیه این نقشه موقعیت مکانی و اطلاعات دقیق در مورد محوطه‌های باستانی، اماکن تاریخی، راه‌های قدیمی، تپه‌های باستانی مشخص و در نرم‌افزار مربوطه ثبت می‌شود و می‌توان خروجی این داده‌ها را به صورت نقشه‌ یا عکس در اختیار گردشگران، دانشجویان، پژوهشگران، ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف قرار داد.
وی اظهار داشت : همچنین کتاب میراث صنعتی گیلان یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه معاونت میراث‌ فرهنگی این اداره بوده و اطلاعات حدود ۷۰ اثر صنعتی استان را که از دوره قاجار تا پهلوی فعالیت داشتند، در بر می‌گیرد.
جهانی عنوان کرد: سد تاریخی سپید رود، کارخانه قند و شکر رشت، کارخانه های چای سازی در شرق گیلان، پل های تاریخی و کارگاه های استحصال ماهیان خاویاری شیلات از جمله مهمترین میراث صنعتی گردآوری شده در کتاب مذکور است که در اردیبهشت ماه ۹۹ رونمایی می شود.
۳۰ اثر صنعتی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی در گیلان شناسایی و مستند سازی شد اما ۱۲ مورد آنها آذرماه امسال در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت.  
آثار به جای مانده از فرآیند صنعتی شدن همه ابعاد میراث فرهنگی اعم از میراث منقول، غیر منقول و میراث معنوی را در بر می گیرد.
کارخانه شیر پاستوریزه رشت، کارخانه چای رودسر، مجموعه ساختمان‌های اداره شیلات بندرکیاشهر، کارخانه چای قوام السلطنه لاهیجان، کوره آجرپزی رشت، کارخانه دخانیات رشت، پل متحرک بندرانزلی، شیلات بندر انزلی، اداره نوغان بندرانزلی، سد سپیدرود، کارخانه چای هوخ‌تیف و کارخانه چای فومن از جمله میراث صنعتی به ثبت رسیده گیلان در فهرست آثار ملی ایران هستند.
 گیلان پس از استان های قزوین، کرمانشاه و لرستان با دارا بودن یک هزار و ۱۷۳ اثر ثبتی در فهرست آثار ملی، چهارمین استان در سطح کشور به لحاظ تراکم بالای آثار تاریخی است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *