تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی استان فارس،گفت: محوطه تاریخی تپه قلعه ملاخداخواست واقع در شهر نورآباد (مرکز شهرستان مسنی) در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

به گزارش ایرانا از شیراز، مصیب امیری، یکشنبه بیان کرد: در پی اجرای قانون مصوب سال ۱۳۶۷ سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی- تاریخی ایران در فهرست آثار ملی، مراتب ثبت اثر تاریخی- فرهنگی تپه قلعه ملاخداخواست در شهرستان ممسنی به انجام رسید.

او افزود: تپه قلعه ملا خداخواست شهرستان ممسنی، پس از سپری شدن تشریفات قانونی لازم، دوم شهریور ۹۸ به شماره ۳۲۷۰۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

استقرارهای مشهود این تپه دوره‌های ساسانی، قرون اولیه و میانه و همچنین متاخر اسلامی را نشان می‌دهد، حدود ۱۰۰ سال پیش ملا خداخواست از یاران صولت‌الدوله قشقایی بود که در حمله انگلیسی‌ها به جنوب از خود رشادت‌های زیادی نشان داد و روی این تپه تاریخی، قلعه خود را بنا کرد که بعدها در درگیری‌های منطقه تخریب شد.

تپه قلعه ملاخداخواست که ابعاد آن حدود ۱۲۵ در ۱۰۰ متر و تقریبا به شکل مدور و با ارتفاع متوسط چهار متر است در میان دشتی پُر آب و در کنار چشمه سرد رود که از آن رودخانه مشایخ یا تیزمردان سرچشمه می‌گیرد، قرار دارد.

شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در فاصله ۱۵۸ کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *