سرانجام یکی از نظریه‌های تکامل داروین اثبات شد

سرانجام یکی از نظریه‌های تکامل داروین اثبات شد

دانشمندان برای اولین بار یکی از نظریه‌های تکامل چارلز داروین را اثبات کرده‌اند - نزدیک به 140 سال پس از مرگ وی، محققان دریافتند، که پستانداران نقش مهم‌تری از آنچه پیش از این تصور می‌شده، در تکامل داشته‌اند. تحقیقات لورا ون‌هولستاین در حال‌حاضر می‌تواند برای پیش‌بینی موارد حائز اهمیت در حفاظت از گونه‌ها متمرکز شود.

به گزارش sciencedaily، لورا ون‌هولستاین، دانشجوی دکترای انسان‌شناسی زیستی، در کالج سنت جان، دانشگاه کمبریج، و نویسنده اصلی تحقیقات منتشر شده در مجموعه مقالات جامعه سلطنتی (18 مارس 2020)، کشف کرده که گونه‌های پستاندار نقش مهمی در تکامل، نسبت به آنچه در گذشته تصور می‌شده، داشته‌اند.

پژوهش‌های او در حال‌حاضر می‌تواند به متخصصان کمک‌کند، تا پیش‌بینی کنند که می‌بایست روی حفاظت از کدام گونه‌ها تمرکز کنند، تا از قرار گرفتن آن‌ها در لیست موجودات در خطر انقراض پیش‌گیری شود.

گونه به گروهی از حیوانات گفته می‌شود که می‌توانند آزادانه در بین خود آمیزش کنند. بعضی از گونه‌ها دارای زیر گونه هستند – زیرگونه‌ها خصوصیات جسمی و رنج زاد و ولد متفاوتی با یکدیگر دارند. زرافه‌های شمالی دارای سه زیر گونه هستند که معمولاً در مکان‌های مختلف با یکدیگر زندگی می‌کنند و روباه‌های قرمز بیشترین زیرگونه را دارند – 45 گونه شناخته شده – که در سراسر جهان پراکنده هستند. انسان‌ها زیرگونه ندارند.

ون‌هولستاین گفت: «در فصل سوم کتاب منشأ گونه‌ها، داروین گفته که حیوانات با گونه‌های بیشتر باید شامل «تنوع» بیشتری باشند. زیرگونه‌ تعریفی مدرن است. تحقیقات من در مورد رابطه بین گونه‌ها و انواع زیر گونه‌ها ثابت می‌کند که زیرگونه‌ها نقشی اساسی در پویایی تکامل و در نتیجه تکامل آینده گونه‌ها در بلندمدت دارند. و آن‌ها همیشه در حال تکامل هستند، این همان چیزی است که داروین هنگام تعریف چیستی گونه‌ها به آن شک داشت.»

این انسان‌شناس فرضیه داروین را با نگاهی به داده‌هایی که پیش از سفر مشهور داروین به جزیره گالاپاگوس توسط طبیعت‌گرایان، و در طی صدها سال جمع‌آوری شده بود، تأیید کرد، داروین در سال 1859 پس از سفر پنج ساله با کشتی اچ.ام.اس ابیگل به جزایر گالاپاگوس کتاب مشهور خود با عنوان «منشاء گونه‌ها با تکیه بر انتخاب طبیعی» را منتشر کرد، و در این کتاب استدلال می‌کند که ارگانیسم‌ها به تدریج از طریق فرآیندی به نام «انتخاب طبیعی» تکامل می‌یابند – که اغلب به عنوان بقاء اصلح شناخته می‌شود. نخستین گام وی بسیار بحث برانگیز تلقی می‌شد زیرا مغایر با کتاب مقدس در مورد خلقت است.

تحقیقات ون‌هولستاین همچنین ثابت کرد که تکامل در پستانداران خشکی، پستانداران دریایی و خفاش ها به طریقی متفاوت اتفاق می‌افتد، که به دلیل تفاوت در زیستگاه‌های آن‌ها و تفاوت در توانایی آن‌ها در حرکت آزادانه است.

ون هولستاین گفت: «ما دریافتیم رابطه تکاملی بین گونه‌های پستانداران و زیر گونه‌هایشان بسته به زیستگاه آن‌ها متفاوت است. زیرگونه‌ها، در زیستگاهای خاکی و آبی، به روش‌های متفاوتی شکل گرفته، تنوع و افزایش می‌یابند؛ و این به نوبه خود بر چگونگی احتمال اینکه زیر گونه‌ها در نهایت تبدیل به گونه‌ی جدیدی شوند، تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، یک سد طبیعی مانند یک کوهستان، می‌تواند گروه‌های حیوانات را از یکدیگر جدا کرده و آن‌ها را در مسیرهای تکاملی متفاوتی هدایت کند؛ در حالیکه پستانداران پرنده و دریایی –  مانند خفاش‌ها و دلفین‌ها – محدودیت‌های فیزیکی و جغرافیایی کمتری در محیط زیست‌ خود دارند.

در این تحقیق، بررسی شد که آیا زیر گونه‌ها می‌توانند مرحله اولیه‌ای از تشکیل یک گونه جدید باشند، ون هولستاین گفت: «جواب مثبت است. اما شاخصه‌های تکامل در همه گروه‌ها یکسان نیست.»

این تحقیقات همچنین در بر دارنده یک هشدار علمی دیگر، مبنی بر تأثیر انسان بر روی زیستگاه حیوانات است که نه تنها در حال حاضر بر زندگی آن‌ها تأثیر گذار است،  بلکه بر رشد تکاملی آن‌ها در آینده نیز تأثیر گذار خواهد بود. این اطلاعات می‌تواند توسط حامیان محیط زیست مورد استفاده قرارگیرد؛ و به آ‌ن‌ها کمک کند تا تعیین کنند که در کجا می‌بایست فعالیت‌های خود را متمرکز کنند.

ون هولستاین توضیح داد: «مدل‌های تکاملی اکنون می‌توانند از این یافته‌ها استفاده کنند تا پیش‌بینی کنند که چگونه فعالیت‌های انسانی مانند جنگل‌زدایی در آینده با اختلال در زیستگاه گونه‌ها روی تکامل آن‌ها تأثیر می‌گذارد. تأثیر روی حیوانات بسته به چگونگی توانایی حرکت یا دامنه حرکت آن‌ها متفاوت خواهد بود.»

ون هولستاین اکنون در حال بررسی این موضوع است که چگونه می‌توان از یافته‌هایش برای پیش‌بینی گونه‌های در معرض خطر و گونه‌هایی که در معرض خطر نیستند، استفاده کرد.

مجموعه داده‌ها: بیشتر داده های مربوط به Wilson and Reeder Mammal Species Of the World ، یک پایگاه داده جهانی جمع‌آوری شده از طبقه‌بندی پستانداران است. این پایگاه داده شامل صدها سال کار ارزشمند طبقه‌بندی شده از سراسر جهان است. روش فعلی «انجام» تاکسونومی، برگرفته از روش گیاه شناس Linnaeus (1735)، است، بنابراین حاصل این تحقیقات، نتیجه کار ترکیبی همه طبقه‌بندی کنندگان از آن زمان تاکنون است.

 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *