سنگ نگاره‌های هزار ساله در داورزن کشف شد

سنگ نگاره‌های هزار ساله در داورزن کشف شد

مدیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی داورزن گفت: سه مجموعه سنگ نگاره مربوط به عصر مفرغ و آهن در سه مکان تاریخی این شهرستان کشف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد عبدالله زاده ثانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توجه به تکنیک به کار رفته در این سنگ نگاره‌ها قدمت آنها به عصر مفرغ تا عصر آهن می‌رسد.
وی اضافه کرد: این سنگ نگاره‌های بر روی صخره و سنگ از جمله اولین بومهای سنگی جهت معرفی طبیعت شهرستان و از جاذبه های دیدنی شهرستان داورزن به شمار می رود.
مدیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی داورزن گفت: نقوش روی این سنگ ها شامل حیوانات درنده، انسان، حیوانات علف خوار و صحنه شکار با تیر و کمان است.
وی آسیابهای آبی و بادی، کاروانسراهای تاریخی بین راهی، مساجد قدیمی، یخدان ها، آتشکده آذربرزین مهر، روستاهای قدیمی مزینان و باشتین، مناطق ییلاقی و آبشارهای منطقه بفره و کویر را از جمله آثار تاریخی و طبیعی داورزن برشمرد.
داورزن ۱۵۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی دارد که ۸۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. مرکز شهرستان ۲۱ هزار نفری داورزن در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *