صحت وجود آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در اسلام آبادغرب تایید نشد

صحت وجود آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در اسلام آبادغرب تایید نشد

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آبادغرب گفت: پس از بررسی‌های انجام شده، سندیت تاریخی آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در این شهرستان تایید نشد.

کیومرث اعظمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: باتوجه به انتشار خبری در شبکه های اجتماعی مبنی بر وجود آثار احتمالی در روستای «لرینی آجودانی» اسلام آبادغرب، از این محدوده بازدید به عمل آمد و بنای مشاهده شده یک سازه جدیدالاحدات و فاقد هرگونه ارزش معماری بود که براساس شواهد موجود صرفاً محلی است که در میان اهالی منطقه دارای جایگاه اعتقادی است.
او افزود: از این دست سازه ها، نمونه های بسیاری در سراسر استان که عمدتاً به شکل سازه های خشکه چین، موسوم به «کَلَک» وجود دارد که بعضاً افرادی از روی باورهای خاص در سال های مختلف اقدام به ساخت بناهایی بر روی این چینه ها کرده اند.


رییس اداره میراث فرهنگی اسلام آبادغرب در ادامه بیان داشت: در خصوص منتسب کردن این سازه به عنوان آرامگاه به یکی از حاکمان محلی، فاقد هرگونه سند معتبر است.
او اضافه کرد: محدوده قرارگیری این بنا نیز باوجود مساعد بودن شرایط زیست محیطی طی دوران های پیش از تاریخ تا دوران معاصر هیچگونه داده باستان شناختی دال بر تاریخی – فرهنگی بودن آن مشاهده نمی شود.
اعظمی در خاتمه گفت: در این خبر، اشاره ای به «قدمت بالای سنگواره ها» شده که مشخصا این فرد معنای سنگواره یا فسیل را ندانسته چون باوجود سخت بودن تاریخ گذاری فسیل ها (به دلیل اینکه بستر هایی که فسیل ها در آن وجود داشته و در آن ها حفظ شده اند معمولا فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز جهت قدمت گذاری رادیومتری هستند) بیش از ١٠٠ هزار سال قدمت دارند که تحت تاثیر پدیده سنگ شدگی قرار گرفته اند و ارتباطی به باستان شناسی تاریخی فرهنگی بویژه تاریخ ذکر شده ندارد و تا کنون نیز در این مناطق یافت نشده اند.
چندی پیش برخی ها ادعا کرده بودند ساختمان قدیمی روبروی روستای لرینی آجودانی اسلام آبادغرب با توجه به گورستان‌های قدیمی منطقه متعلق به آرمگاه مؤسس حکومت کلهرستان ذولفقارخان کلهر است.
ایل کَلهُر بزرگترین ایل کرمانشاه و دومین ایل بزرگ ایران می‌باشد. مردمان آن کردتبارهستند و به گویش کردی کلهری تکلم می‌کنند اسلام آبادغرب، ایوان غرب و گیلان‌غرب پایتخت‌های اصلی ایل کلهر می‌باشند. در دانشنامه ایرانیکا به عنوان معتبرترین منبع ایران شناسی، از ایل کلهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ایلات کرد نام برده شده است.
کلهرستان نام حکومتی است که کلهرها مقارن با حکومت‌های صفویه و عثمانی و پس از تسخیر بغداد و تسلط بر بخشی از کردستان، لرستان و سپس تمامی عراق عرب و به فرماندهی ذوالفقارخان کلهر ایجاد نمودند و نام آن را کلهرستان نهادند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *