نئاندرتال‌ها صدف، ماهی و خوک‌آبی می‌خوردند

نئاندرتال‌ها صدف، ماهی و خوک‌آبی می‌خوردند

بیش از 80،000 سال پیش، نئاندرتال‌ها از صدف، ماهی و سایر موجودات دریایی تغذیه می‌کردند. اولین شواهد توسط یک تیم بین المللی در غار فیگیرا براوا (Figueira Brava) در پرتغال یافت شده است. لایه‌های کاوش شده مربوط به دوره‌ای بین 86000 - 106،000 سال پیش بوده است، دوره‌ای که نئاندرتال‌ها در اروپا ساکن شدند. در این بازه زمانی، تهیه غذا از منابع دریایی فقط به انسان‌های مدرن در آفریقا نسبت داده شده بود.

به گزارش Science Daily، بیش از 80،000 سال پیش، نئاندرتال‌ها به طور معمول از صدف، ماهی و سایر موجودات دریایی تغذیه می‌کردند. اولین شواهد مستدل این امر توسط یک تیم تحقیقاتی بین المللی با مشارکت دانشگاه گوتینگن در حین کاوش در غار فیگوئیرا براوا در پرتغال یافت شده است. دکتر دیرک هافمن در بخش زمین‌شناسی ایزوتوپ گوتینگن (Göttingen) لایه‌های رسوبی – رسوبات کلسیت که مانند استالاگمیت‌ها از آب در حال ریزش تشکیل می‌شوند – را با استفاده از روش اورانیم – توریم، تاریخ‌گذاری کرد؛ به این ترتیب توانست سن لایه‌های حفاری را بین 86000 – 106،000 سال تعیین کند. . این بدان معنی است که این لایه‌ها مربوط به دوره‌ای است که نئاندرتال‌ها در اروپا ساکن شدند. استفاده از منابع دریایی به عنوان منبع غذایی در آن زمان فقط به انسان‌هایی که از نظر کالبدشناسی، به عنوان انسان مدرن طبقه‌بندی می‌شوند (Homo sapiens)، و در آفریقا ساکن بودند، نسبت داده می‌شد. نتایج این تحقیق در مجله science منتشر شده است.

نئاندرتال‌ها صدف، ماهی و خوک‌آبی می‌خوردند

غار فیگوئیرا براوا در 30 کیلومتری جنوب لیسبون در دامنه‌های Serra da Arrábida واقع شده است. و امروز دقیقا در کنار یک ساحل واقع شده است، اما در آن زمان تا دو کیلومتر از ساحل فاصله داشت. این تیم تحقیقاتی با هماهنگی نویسنده اول مطالعه، پروفسور ژائو زیلو (João Zilhão) از دانشگاه بارسلونا، دریافتند که نئاندرتال‌های ساکن در آنجا می‌توانستند به طور مرتب صدف و ماهی را جمع کنند و خوک‌های دریایی را شکار کنند. رژیم غذایی آن‌ها شامل صدف ، سخت‌پوستان (مانند خرچنگ) و ماهی و همچنین پرندگان و پستانداران دریایی مانند دلفین‌ها و خوک‌های دریایی بود. غذای دریایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و سایر اسیدهای چرب است که باعث توسعه بافت مغزی می‌شود.

تاکنون همواره گمان بر این بوده است که این رژیم غذایی باعث افزایش توانایی‌های شناختی جمعیت انسانی ساکن در آفریقا بوده. هافمن توضیح می‌دهد: «از نشانه‌های، ظهور یک فرهنگ مدرن می‌توان به تولید مصنوعات و رفتارهای نمادین مانند نقاشی بدن با اخرا، استفاده از زیورآلات یا تزئین ظروف ساخته شده از تخم شترمرغ با نقوش هندسی اشاره کرد، چنین رفتاری بیان‌گر ظرفیت انسان برای تفکر انتزاعی و برقراری ارتباط از طریق نمادها است، که به ظهور جوامع سازمان یافته و پیچیده‌تر، مانند جوامع انسان‌های مدرن منتهی شده است.»

نئاندرتال‌ها صدف، ماهی و خوک‌آبی می‌خوردند

نتایج اخیر کاوش، فیگیرا براوا تأیید می‌کند که عادت در مصرف رژیم غذایی دریایی چنانچه نقش مهمی در رشد توانایی‌های شناختی داشته باشد، این مورد به همان اندازه برای نئاندرتال‌ها مصداق داشته که برای انسان‌هایی که از نظر کالبدی مدرن شناخته می‌شوند. هافمن و همكارانش پیش‌تر دریافتند كه نئاندرتال‌ها بیش از 65.000 سال پیش نقاشی‌های دیواری را در سه غار در شبه جزیره ایبری کشیده‌اند، و البته صدف‌های سوراخ شده و رنگ شده، مکشوفه نیز باید به نئاندرتال‌ها نسبت داده شود.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *