همايش ملی گروس‌شناسی خردادماه 99 در بیجار ​برگزار می‌شود

همايش ملی گروس‌شناسی خردادماه 99 در بیجار ​برگزار می‌شود

رییس مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج با اشاره به برگزاری همایش ملی گروس‌شناسی در شهرستان بیجار گفت: این همایش ظرفیتی برای نمايش هويت، غنا و اصالت کردستان است.

امید ورزنده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان گفت: همایش ملی گروس‌شناسی به‌همت مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و با هدف معرفی و نمایش هویت و غنا و اصالت کردستان خرداد ماه سال ۹۹ در بیجار برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اعلام فراخوان این همایش در سطح ملی عنوان کرد: همایش ملی گروس شناسی از آبان ماه سال ۹۶ و با انتشار فراخوان رسمی اعلام شد که به دلیل آماده شدن زیرساخت‌های لازم، زمان آن تغییر به تعویق افتاد.

رییس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج با اشاره به محوری‌های این همایش افزود: همایش ملی گروس شناسی در محورهای تاریخی و باستان شناسی، فرهنگی اجتماعی و محیط زیست و جغرافیا  اعلام فراخوان شده است.

ورزنده، موضوعات همچون گروس در دوره‌های مختلف تاریخی، نقش گروس در تاریخ سیاسی – اجتماعی کردستان ایران، مفاخر گروس، مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی را از جمله موضوعات محور تاریخی و باستان شناسی این همایش اعلام کرد.

وی دومین محور این همایش را فرهنگی خواند و گفت: موضوعات این محور هم شامل هنر و معماری، صنایع دستی، فرش بیجار و برند سازی جهانی، گویش گروسی، اماکن مذهبی و زیارت گاه‌ها، دین و دیانت، جلوه‌های همبستگی در گروس، فرهنگ، فولکلور و ادبیات عامه، قابلیت‌ها وظرفیت‌های گردشگری و راهکارهای توسعه فرهنگی است.


رییس مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج ادامه داد: عناوین موضوعات محور اجتماعی این همایش هم شامل اقشار و طبقات اجتماعی، مردم شناسی، سبک زندگی، آسیب شناسی پدیده مهاجرت و کاهش جمعیت در منطقه گروس و راهکارهای توسعه اجتماعی است.

ورزنده موضوعات محور محیط زیست و جغرافیا را شامل کوه‌ها و دشت‌ها، اقلیم، حیات وحش و مناطق حفاظت شده، آب، ظرفیت‌ها و تهدیدهای زیست محیطی ذکر کرد و افزود: بازار و تجارت، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد دام، صنایع و معادن و راهکارهای توسعه اقتصادی منطقه از موضوعات محور اقتصادی این همایش است.

وی با اشاره به امکان ارسال مقالات جدید به دبیرخانه این همایش، افزود: ارسال مقالات به این همایش همچنان وجود دارد و خوشبختانه تاکنون ۳۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ملی ارسال شده است. علاقمندان برای ارسال مقالات خود می‌توانند به وب سایت http://research.iausdj.ac.ir مراجعه کنند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *