ردپای 1.5 میلیون ساله، نشان داد که هوموارکتوس‌ها همانند ما راه می‌رفته‌اند

ردپای 1.5 میلیون ساله، نشان داد که هوموارکتوس‌ها همانند ما راه می‌رفته‌اند

هوموارکتوس‌ها آخرین بار هزاران سال پیش بر روی زمین راه رفته‌اند، اما اجداد فسیل شده‌ی ما، اندک رفتارهای مشابهی با انسان امروزی داشته‌اند.

به گزارش Archaeology World، در یک مطالعه جدید، محققان مجموعه‌ای از ردپاهای 1.5 میلیون ساله که در کنیا کشف شده، را مورد مطالعه قرار داده‌اند و بینش جدیدی در مورد نحوه حرکت و جابجایی آن‌ها به‌دست آورده‌اند.

با استفاده از تکنیک‌های نوآورانه و تحلیلی، این تیم بین‌المللی متوجه شده است، که هوموارکتوس‌ها قادر بودند به همان شیوه انسان‌های مدرن حرکت کرده و رفتارهای اجتماعی مشابه انسان مدرن داشته‌ باشند.

ردپای 1.5 میلیون ساله، نشان داد که هوموارکتوس‌ها همانند ما راه می‌رفته‌اند

این ردپای 1.5 میلیون ساله حاکی از آن است که هوموارکتوس، پاهایی داشته که بسیار شبیه به پای انسان‌های امروزی بود.

محققان موسسه انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک در لایپزیگ، به همراه تیمی بین‌المللی از دانشمندان، ردپاهای باستانی هومونیدهای کشف شده در سال 2009 در نزدیکی شهر ایلرت، کنیا را بررسی کردند.

تلاش‌های مداوم از زمان کشف نخستین مجموعه از ردپاهای فسیل شده، منجر به شناسایی 97 مسیر حرکت، مربوط به حداقل 20 فرد مختلف شد، که گمان می‌رود همگی آن‌ها هوموارکتوس هستند.

ردپاها از بیش از پنج سایت مجزا پیدا شده‌اند

محققان می‌گویند که این ردپاها غیر قابل تمایز از ردپای برهنه انسان‌های مدرن هستند و دارای عملکرد و ساختمان مشابه با پای انسان مدرن هستند.

کوین هتالا، از موسسه انسان‌شناسی تکاملی ماكس پلانک و دانشگاه جرج واشنگتن، می‌گوید: «تحلیل ما در مورد این ردپاها تنها، شواهدی برای تأیید این فرضیه ارائه می‌دهد كه حداقل یكی از اقوام فسیلی ما در 1.5 میلیون سال پیش به همان روشی که ما امروز راه می‌رویم، راه می‌رفته.»

حرکت بر روی دو پا، انسان مدرن را از دیگر نخستی‌ها متمایز می‌کند، و مدت‌هاست که محققان درباره این مسئله بحث می‌کنند که اولین بار، چه زمانی، انسانی که بر روی دو پا حرکت می‌کند در بین هومینین‌ها پدیدار شد.

پاسخ به این دسته از مسائل با استفاده از اطلاعات سنتی دیرین‌انسان‌شناسی دشوار است، اما یافته‌های موجود در کنیا و استفاده از تکنیک‌های تجربی جدید، نگاه ویژه‌ای به الگوهای تحرک و ساختارهای اجتماعی  هوموارکتوس‌ها ارائه داده است.

ردپای 1.5 میلیون ساله، نشان داد که هوموارکتوس‌ها همانند ما راه می‌رفته‌اند

ردپای 1.5 میلیون ساله، نشان داد که هوموارکتوس‌ها همانند ما راه می‌رفته‌اند

تصور می شود که هوموارکتوس (جمجمه سمت چپ، بازسازی شده در تصویر سمت راست) یکی از اجداد ما در مسیر تکامل بشر بوده است. اگرچه مغز كوچكتری نسبت به انسان‌های مدرن داشته، اما تصور می شود كه هوموارکتوس در استفاده از آتش و ابزارهای سنگی اولیه مهارت داشته است.

محققان همچنین با برآورد توده بدنی، براساس فشار وارد آمده و برجای مانده از ردپاها، جنسیت افراد مختلف را حدس زدند.

نتایج نشان داد که حداقل در هر یک از سایت‌ها چندین مرد بالغ وجود داشته، که نشان می‌دهد گروه‌های هوموارکتوس تا حدودی بردباری و حتی با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

به گفته محققان، این صفتی است که انسان‌های مدرن را از سایر نخستی‌ها متمایز می‌کند.

هتالا می‌گوید: «شوکه کننده نیست که ما مدارکی از بردباری متقابل (همکاری و حضور چند مرد بالغ) در یک گروه پیدا کرده‌ایم و شاید شواهدی از همکاری بین یک خانواده که در 1.5 میلیون سال پیش زندگی کرده‌اند. مخصوصا اگر این گروه از هوموارکتوس‌ها باشند، این اولین باری است که ما امکان مشاهده چنین رفتار پویایی در این برهه از زمان را داریم.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *