کشف ماموت 39.000 ساله‌ی یخ زده در سیبری و نمایش آن در شهر توکیو

کشف ماموت 39.000 ساله‌ی یخ زده در سیبری و نمایش آن در شهر توکیو

پس از گذشت 39.000 سال، یک بچه ماموت پشمالو که یوکا نام‌گذاری شد، پس از انتقال از خانه‌اش در جزایر سیبری به توکیو، برای اولین بار در معرض دید عموم قرار گرفت.

به گزارش سایت Archaeology World، پس از گرفتار شدن این بچه ماموت در یخ‌های جزایر سیبری، اگرچه قسمت‌هایی از بدن آن در معرض عناصر مختلف و همچنین شکارچیان قرار گرفت، با این‌حال به نظر می‌رسد که یوکا، سالم‌ترین نمونه‌ی ماموتی باشد که به دست پژوهشگران رسیده است.

یوکا در جنوب توکیو، در سالن انقراض موزه‌ی یوکوهاما، با دقت فراوان در یک جعبه‌ی بزرگ به همراه یخ قرار داده شد تا مردم بتوانند از آن بازدید کنند.

بازدیدکنندگان می‌توانند در کنار این ماموت قدم زده، موهای نرم آن را که به رنگ قهوه‌ای-نارنجی است، از نزدیک ببینند و تصور کنند که هزاران سال پیش این بچه ماموت در میان یخ‌ها سرگردان مانده است.

در ابتدا تصور می‌شد که یوکا 10.000 ساله است. اما بر اساس آزمایشات تکمیلی، قدمت این بچه ماموت که در آن زمان 2 سال سن داشته، 39000 سال تخمین زده شد.

دانشمندان توانستند خون یوکا را جهت انجام آزمایشات استخراج کنند و این اولین بار بود که خون موجود منقرض شده توسط دانشمندان مورد آزمایش قرار می‌گرفت. براساس گزارش ماه مه نشریه تایمز، دانشمندان روسی و کره‌جنوبی در تلاش هستند تا با استخراج دی.ان.ای یوکا، بتوانند این حیوان منقرض شده را دوباره به زندگی باز گردانند.

غالب ماموت‌های پشمالو در حدود 10.000 سال پیش منقرض شدند، اگرچه گروه کوچکی از آن‌ها در جزیره ورانگل، در قطب شمال تا 1700 سال قبل میلاد زنده بوده و به زندگی خود ادامه داده‌اند.

نوریهیسا اینوزوکا متخصص در این زمینه می‌گوید: یوکا این فرصت استثنایی را برای دانشمندان فراهم کرد تا عمیق‌تر واکاوی کنند که چرا گونه‌های حیوانی منقرض شدند  و با درس‌هایی که می‌آموزند بتوانند برای نسل‌های آینده انسان که خود نیز می‌تواند در معرض خطر انقراض باشد، مفید واقع شوند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *