استفاده‌ از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی

استفاده‌ از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی

پیام مونسان برای روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی: «در این شرایط از تحدیدها و تهدیدها، فرصت بسازیم و زمان و فراغت فراوان شهروندان خانه‌نشین را با بسته‌هایی مفید از معرفی بناها و محوطه‌های تاریخی، به طریق اولی در بستر فضای مجازی و همچنین با بهره‌گیری از ظرفیت سایر رسانه‌ها، پربار و غنی کنیم.»

همزمان با ۱۸ آوریل (روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی)، علی‌اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیامی درخواست کرد تا در روزهای کرونایی «شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری از طریق فضای مجازی» انجام شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیام تبریک مونسان برای این روز آمده است: «نام‌گذاری ۱۸ آوریل از سوی شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی(ایکوموس) به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی و تعیین شعار راهبردی برای هر سال، تاکیدی بسیار مهم بر ضرورت توجه بیش از پیش جوامع بر میراث مشترک تاریخی است.

پیام مونسان برای روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، با استفاده‌ از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی فرصت بسازیم.

 امسال نیز شعاری که به این مناسبت از سوی ایکوموس تحت عنوان «فرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک» در نظر گرفته شده علاوه بر این‌که انطباقی کامل با نیاز این روزهای جهان دارد، بر وظیفه تمام ملت‌ها در صیانت از داشته‌های تاریخی تصریح می‌کند. تعلق میراث تاریخی به تمام بشریت، لزوم حفاظت آن از سوی همگان و تحقق صلح در سایه میراث‌فرهنگی، مضامین سه‌گانه موجود در شعار امسال ایکوموس است که بر بناها و محوطه‌های تاریخی به‌عنوان یکی از قدرتمندترین بخش فرهنگ و هویت ملی و جهانی صحه می‌گذارد.

امسال روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی را در حالی گرامی می‌داریم که شرایطی کاملا متفاوت با سال‌های پیشین را سپری می‌کنیم، شرایط خاصی که بالطبع مانع برگزاری هرگونه برنامه حضوری در بناها و محوطه‌های تاریخی ایران و بسیاری دیگر از سرزمین‌های جهان است و در عین حال فرصتی برای تامل و شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری از طریق گستره پرظرفیت فضای مجازی است.

در چنین شرایطی، چه نیکوست از تحدیدها و تهدیدها، فرصت بسازیم و زمان و فراغت فراوان شهروندان خانه‌نشین را با بسته‌هایی مفید از معرفی بناها و محوطه‌های تاریخی، به طریق اولی در بستر فضای مجازی و همچنین با بهره‌گیری از ظرفیت سایر رسانه‌ها، پربار و غنی کنیم.

وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ضمن تبریک این روز به تمام کارشناسان، استادان و پژوهشگران، دست‌اندرکاران، دوستداران و حامیان میراث‌فرهنگی، تلاش می‌کند تا با لحاظ کردن شعار «فرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک»، در سال جاری با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت همه‌ آحاد جامعه به ویژه تشکل‌های مردم‌نهاد، میراث‌بانان و انجمن‌های میراث‌فرهنگی و تمام ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان این حوزه، وضعیت حفاظت و صیانت از بناها و محوطه‌های تاریخی را ارتقا بخشد و به‌عنوان یک وظیفه ملی، جایگاه این ثروت تجدیدناپذیر را در کشور نهادینه کند.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *