باستان‌شناسی در عصر دیجیتال و کرونا

باستان‌شناسی در عصر دیجیتال و کرونا

با توجه به فراگیری ویروس کرونا، سایت باستان‌شناسی در عصر دیجیتال، امکاناتی را برای زمان قرنطینه، گردآوری و فراهم کرده است. با تشکر از خانم دکتر مشکور برای معرفی این سایت

سایت باستان‌شناسی در عصر دیجیتال (Archaeology in Digital Age)، توسط UCLA (دانشگاه کالیفرنیا) به عنوان ابزاری برای کلاس کارشناسی‌ارشد، توسط کارولین اربوکل مک لئود طراحی شد، و از آن زمان به طور منظم با منابع جدید به روز می‌شود.

این سایت نه تنها به منظور فراهم کردن منابع برای دانشجویانی که در این زمینه تحصیل می‌کنند و فعالیت می‌کند طراحی شده، بلکه تلاش در ترغیب برای بحث درباره فناوری در باستان‌شناسی با استفاده از رسانه‌های متنوع دارد. در واقع سعی دارد باستان‌شناسان را ترغیب کند تا فراتر از مقالات استاندارد علمی مبتنی بر متن فعالیت و فکر کنند.

با توجه به فراگیری ویروس کرونا در جهان، و فضایی که از تمامی مردم خواسته شده تا حد ممکن در خانه بمانند، و با وجود این که بسیاری از دانشجویان قادر به دستیابی به کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها یا منابع عملی دیگر نیستند، منابع و سیستم عامل‌های دیجیتال هرگز تا کنون در این حد اهمیتی نداشته‌اند. و در واقع باستان‌شناسی در عصر دیجیتال و کرونا​ را تجربه می‌کنیم.

برای تلاش و ارائه بهترین تجربه ممکن در این شرایط دشوار چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

 وب‌سایت باستان‌شناسی در عصر دیجیتال، منابع، و پیوندهایی به مقالات، کتاب‌ها و وب سایت‌های مفیدی دارد، که امکان دسترسی دانشجویان به آن‌ها را از منازل خود فراهم می‌کند، همچنین مقالاتی عالی در مورد مزایای ادغام ابزارهای دیجیتالی در این سایت وجود دارد.

همچنین مجموعه‌ای از موزهای مجازی، محوطه‌ها و سایت‌های باستان‌شناسی قابل بازدید، کتاب‌ها و مقالات رایگان، بازدید

سه بعدی یافته‌های باستان‌شناسی، پادکست‌ها، و … را لیست کرده است، و در نهایت پیشنهاد کرده است، که اگر موارد مشابهی را می‌شناسید که در این سایت معرفی نشده، به آن‌ها معرفی کنید.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *