بررسی باستان‌شناختی و مطالعات قوم باستان‌شناسی در سفید کوه مکران

بررسی باستان شناختی و مطالعات قوم باستان شناسی در سفید کوه مکران

واحدی سرپرست هیئت باستان‌شناختی و قوم باستان‌شناسی در مکران : بررسی باستان‌شناختی منطقه سفیدکوه مکران در کنار پروژه قوم باستان شناسی با محوریت شناسایی و ثبت تداوم الگوی استقراری جوامع ساکن در ارتفاعات این منطقه انجام شد .

.به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری حسین واحدی، سرپرست هیئت باستان‌شناختی و قوم باستان‌شناسی در مکران با اعلام این خبر گفت : پروژه «شناسایی باستان شناسی سکونتگاههای منطقه سفید کوه مکران ، نیکشهر سیستان و بلوچستان با مجوز پژوهشگاه و همکاری دانشگاه شهر کرد صورت گرفت.
او افزود: پروژه‌ مطالعات قوم‌باستان‌شناسی جوامع که دارای جوانب مطالعات انسان‌شناسی و قوم‌باستان‌شناسی است نیز با محوریت فصل اول برنامه بررسی باستان‌شناسی برای اولین بار در منطقه سفیدکوه مکران در مرکز استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است .
او افزود: در این فصل از بررسی، شواهد ویژه باستان شناختی و مردم شناختی از جوامع کمتر شناخته شده سفیدکوه بدست آمد که از بارزترین آن‌ها می‌توان به کشف شواهد معماری مدور که تداوم آن تا امروز در منطقه سفیدکوه قابل مشاهده بوده و همینطور شواهدی از سفال هایی مشکوک به دوره مس و سنگ در کنار گونه سفال خاصی که به لوندو (Londo)  معروف است اشاره کرد.
این باستان شناس گفت : برخی از محققین بر اساس یافته های باستان سنجی بلوچستان پاکستان این گونه سفالی را متعلق به سده دوم و سوم پیش از میلاد می‌دانند که این تاریخ می‌تواند در بلوچستان ایران متفاوت باشد.
واحدی سرپرست هیئت باستان‌شناختی و قوم باستان‌شناسی در مکران ابراز امیدواری کرد : نتایج آزمایشات گاهنگاری مطلق بزودی دریچه جدیدی را در این زمینه به روی ما باز کند.
سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: سفال های  لوندو  جزء سفال‌های شاخص بلوچستان بوده و می‌توان این گونه سفال را در لایه های آغازین تپه یحیی کرمان، محوطه کفتری فارس، تمامی غرب پاکستان از جمله محوطه( جهاوالان، بودی بوتی و لاس بلا، محوطه دامب کوه ، هزارمردی بمپور) و  محوطه قلعه گیو در خراسان جنوبی یافت.
به گفته این باستان شناس ، سفال لوندو جز دومین گروه سفالی حاشیه خلیج فارس، دریای عمان و منطقه مکران است که شاهدی بر تجارت میان مردمان منطقه است.


وی افزود: تیم بررسی منطقه سفیدکوه مکران در این فصل به دنبال شواهدی مبنی بر حضور محوطه‌های باستانی در این منطقه صعب العبور در کنار پروژه قوم باستان شناسی که بر محوریت شناسایی، بررسی و ثبت جوامع ساکن در ارتفاعات سفیدکوه استوار است، بود تا تداوم الگوی استقراری این مردمان و دهکده‌های مورد مطالعه را شناسایی و ثبت کند.
او تصریح کرد:در کنار یافته‌های یاد شده در این فصل از بررسی، شواهد تازه‌ای از وجود دمب‌هایی بیضی شکل، مدور و پشته‌ای نیز که بسیار حائز اهمیت است، آشکار شد.

20 هزار شی مطالعاتی در موزه منطقه‌ای جنوب‌شرق وجود دارد.

250 سکه باستانی در موزه منطقه‌ای جنوب‌شرق مرمت شد.

واحدی گفت :باتوجه به کشف نمونه‌های النگوی شیشه‌ای ، قطعات سفالی به‌دست آمده و شواهد مردم شناختی در کنار یک نمونه گور مدور شناسایی شده که نمونه‌های آن در مناطق همجوار چون پاکستان و عمان ( محوطه‌هایی چون هیفت، ام‌النار و جعلان) در بازه زمانی پیش از تاریخ شناسایی شده است، این احتمال می‌رود که منطقه مکران و بخصوص سفیدکوه تحت سیطره جوامع نیمه‌کوچرو بوده و یکی از مناطق مهم در تجارت بین جوامع حاشیه جنوبی خلیج فارس و جوامع دشت‌های وسیع بلوچستان و سیستان و مناطق همجوار به شمار می‌رفته است.
او تصریح کرد :در این بررسی شواهدی از گورستان‌های تاریخی و اسلامی نیز دیده شد که احتمال می‌رود به دلیل سوق‌الجیشی بودن منطقه از دیرباز مامن و سکونتگاه عشایر نیمه یکجانشین بوده به‌طوری که این جوامع هم اکنون نیز در این منطقه سکونت دارند.
واحدی در پایان خاطرنشان کرد: به طور دقیق هنوز قادر به شناخت جوامع باستانی ساکن در ارتفاعات سفید کوه نیستیم و لازم است تا طی یک طرح بلند مدت با همکاری  پژوهشکده باستان‌شناسی ، پژوهشکده مردم شناسی و متخصصین میان‌رشته‌ای، در کنار مطالعه‌ جوامع امروزی معاصر ساکن در منطقه، بررسی‌های هدفمندی در منطقه صورت گیرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *