بودجه وزارت میراث فرهنگی را ریشه‌ای اصلاح کنید

بودجه وزارت میراث فرهنگی را ریشه‌ای اصلاح کنید

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «میزان اعتبارات ما در حوزه میراث فرهنگی حدود 2400میلیارد ریال است درحالی‌که در سال 96 اعتبار ما در این بخش 1300میلیارد ریال بود. با توجه به اینکه 24 اثر ثبت جهانی و 34هزار اثر ثبت ملی شده داریم به ازای هر سایت تاریخی چند 10 هکتاری تنها 70میلیون ریال اختصاص پیدا می‌کند، چگونه می‌توان با این مبلغ کم مرمت کرد با توجه به اینکه هزینه‌های آن بالاست.»

به گزارش خبرنگار میراث آریا، دکتر علی‌اصغر مونسان در دیدار با مجمع نمایندگان منتخب مردم استان گلستان در مجلس یازدهم شورای اسلامی که صبح امروز یکشنبه 31 فروردین 99 در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، گفت: «در شرایط سختی قرار داریم، باوجود تحریم‌ها، تلاش کردیم تا تمامی مسائلی که وجود داشت مدیریت کنیم و به سمت جلو پیش برویم. همچنین با حضور شما در مجلس یازدهم با تدابیر مناسب و قانون‌های خوبی که به تصویب می‌رسانید شاهد پیشبرد امور اجرایی کشور باشیم.»


بودجه وزارت میراث فرهنگی را ریشه‌ای اصلاح کنید

او افزود: «همه به میراث فرهنگی علاقه‌مند هستند زیرا هویت کشور است، صنایع‌دستی هم در قالب نمادهای هنری نمایان است به‌طوری‌که تمامی این موارد ظرفیت فرهنگی کشور محسوب می‌شود. وظیفه‌داریم آن‌ها را حفظ و به نسل آیندگان منتقل کنیم.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «گردشگری در دنیا به اقتصاد سوم تبدیل‌شده است و سرعت رشد آن به‌گونه‌ای است که در حال تبدیل‌شدن به اقتصاد دوم و حتی اول است. با تغییر پارادایم‌ها در دنیا، پیش‌بینی می‌شود بسیاری از مشاغل به دلیل هوشمند شدن از بین برود و تغییر کند و بیشتر کسب‌وکارها به مجازی شوند، تنها بخشی که به اذعان کارشناسان اقتصادی رشد فزاینده دارد بخش آی تی و گردشگری است.»

آینده گردشگری روبه روشد بوده و نرخ آن نسبت به نرخ متوسط اقتصاد دنیا بالاتر است.
او بیان کرد: «هرقدر کشورها ثروتمندتر شوند سفرها و تجارت‌ها نیز بیشتر می‌شود، بنابراین آینده گردشگری روبه رشد بوده و نرخ آن نسبت به نرخ متوسط اقتصاد دنیا بالاتر است و این موضوع یک مزیت در این صنعت به شمار می‌رود.»
حجم سرمایه‌گذاری به ازای هر شغل در حوزه بوم گردی 500 میلیون ریال است

دکتر مونسان افزود: «مزیت دوم گردشگری میزان اشتغال‌زایی آن بوده، چالش همه دنیا اشتغال‌زایی است در ایران هم این موضوع به چالش اول اختصاص پیداکرده است. در دنیا به ازای هر 10 شغل، یک شغل مربوط به گردشگری است و سرعت ایجاد شغل در این بخش 2.5 برابر سایر بخش‌هاست. حجم سرمایه‌گذاری به ازای هر شغل در حوزه بوم گردی 500 میلیون ریال و در صنعت 5 تا 10 میلیارد ریال است درحالی‌که در گردشگری به‌طور متوسط از 500 میلیون ریال تا 3میلیارد ریال در هتل‌های پنج ستاره است هرچند در صنایع‌دستی نیز این رقم کمتر است.»

او بیان کرد: «گردشگری ظرفیت ذاتی کشور است. جاذبه‌های گردشگری بسیاری در کشور وجود دارد به‌طوری‌که جزو 10 کشور پر پتانسیل دنیا هستیم. ازنظر اماکن تاریخی نیز در دنیا بی‌نظیر هستیم، همچنین اکوتوریسم و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی داریم.»

با تبدیل‌شدن به وزارتخانه حق پیگیری مطالبات در دولت بالا رفته است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «همه نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی در نشست‌های خود موضوعات میراث فرهنگی و صنایع‌دستی را پیگیری می‌کنند اما یک عقب‌ماندگی تاریخی داریم. درگذشته سازمان بودیم اما باتدبیر خوب نمایندگان مجلس به وزارتخانه تبدیل شدیم و این‌یک اقدام مثبت بود زیرا رأی‌گیری‌ها درباره موضوعات در هیئت‌وزیران انجام می‌شود، با انجام این کار حق پیگیری مطالبات در دولت بالا رفته و تعاملات بین دستگاهی بیشتر شده است.»

بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باید از ریشه درست شود

او تصریح کرد: «ازنظر بودجه‌ای عقب هستیم با توجه به اینکه سه حوزه تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داریم اما همچنان بودجه این وزارتخانه کم است با تلاش‌هایی که کردیم نرخ رشد بودجه ما نسبت به گذشته 30 درصد شد. بودجه ما نسبت به وزارت ورزش و جوانان نصف است متأسفانه بودجه باید از ریشه درست شود.»

دکتر مونسان تصریح کرد: «این وزارتخانه چندبخشی است، کارهای عمرانی در حوزه میراث فرهنگی انجام می‌دهد. در حال حاضر 2500 پروژه مرمتی در حال اجرا داریم. اشتغال‌زایی آن بالاتر از وزارت راه و مسکن و شهرسازی است زیرا همه‌ کارهای ما یدی و دستی است درنتیجه نرخ اشتغال آن بالاست در حقیقت میراث فرهنگی ماهیت فرهنگی و عمرانی دارد.»

37 درصد بخش خدمات به گردشگری اختصاص دارد

او افزود: «بنا بر آمارهایی که در کشور موجود است 51درصد اشتغال کشور در اختیار بخش خدمات بوده به‌طوری‌که 37 درصد بخش خدمات به ما اختصاص دارد به این منظور ازنظر ایجاد اشتغال این وزارتخانه بسیار اهمیت دارد.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: «طی دو سال گذشته تعداد بوم گردی‌های کشور از 400 واحد به بیش از 2هزار واحد افزایش پیداکرده است، کمترین توقع و فشار را به دولت دارند این موضوع موجب شده تا علاوه بر درآمدزایی، جلوی مهاجرت از روستاها به شهرها گرفته شود.»

او بیان کرد: «از نمایندگان تقاضا دارم از حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مجلس حمایت کنند و به آن اهمیت دهند زیرا اشتغال‌زایی بالایی دارد.»

دکتر مونسان افزود: «اکنون 2450 پروژه در حوزه گردشگری و 590 هتل در سطح کشور در حال اجراست تعداد کمی از این پروژه‌ها به زیرساخت‌های گردشگری اختصاص دارد، ما از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم.»

او اظهار کرد: «پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری 500 پروژه به بهره‌برداری برسد با بودجه اندکی که داشتیم نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم به این منظور تلاش کردیم تا از روش‌های مختلف آن را جبران کنیم. در حوزه میراث فرهنگی حق بهره‌برداری از اماکن تاریخی را در قالب ماده 27 قانون بودجه و ماده 88 به بخش خصوصی برای جبران کمبود مراکز اقامتی به‌ویژه در نقاط محروم دادیم تا از منابع خود مردم برای سرمایه‌گذاری استفاده شود.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «انجام این کار چند مزیت داشت نخست اشتغال‌زایی شد و خود مردم با استانداردهای ما زیر نظر معاونت میراث فرهنگی آثار تاریخی واگذارشده را مرمت کردند و با کاربری که توسط وزارتخانه تعیین‌شده بود از آن بهره‌برداری کردند.»

او بیان کرد: «صندوق توسعه ملی وام‌هایی که می‌دهد به شکل ارزی است ما تنها بخشی هستیم که می‌توانیم از محل این صندوق تسهیلات ریالی بناتر قانون بپردازیم، این حمایت موجب رشد در بخش گردشگری به‌ویژه برای اجرای این پروژه‌ها شده است.»

واگذاری کاروانسراها به بخش خصوصی برای تبدیل‌شدن به هتل کاروانسراها

دکتر مونسان افزود:‌«یکی از مشکلات ما درگذشته کمبود زیرساخت‌ها بود که خوشبختانه به رفع این مشکل کمک کردیم در سال 98 بوتیک هتل را راه‌اندازی کردیم و در حال واگذاری کاروانسراها به بخش خصوصی برای تبدیل‌شدن به هتل کاروانسرا هستیم.»

او با اشاره به نقش مهم تبلیغات در افزایش تعداد گردشگری خارجی گفت: «متأسفانه بودجه‌ای برای تبلیغات در نظر نمی‌گیرند درحالی‌که تمام دنیا به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد.»

امضای تفاهم‌نامه با وزارت نیرو برای ایجاد تأسیسات گردشگری در اطراف منابع آبی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «به شکل هوشمندانه ترم‌های گردشگری کشور را اضافه کردیم به‌طوری‌که اکو توریسم، کویر نوردی و چنگل نوردی را به سمت جلو پیش بردیم با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت نیرو امضا کردیم قرار شد در اطراف منابع آبی برای اولین بار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بتواند تأسیسات گردشگری ایجاد کند بدون انتقال مالکیت آن و تنها حق بهره‌برداری زمین در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.»

تمام تلاش خود را برای رونق صنعت گردشگری استان گلستان انجام می‌دهیم

او با اشاره به ظرفیت‌های خوب استان گلستان در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «باید سرمایه‌گذاران را به راه‌اندازی بوم گردی و بوتیک هتل در این استان تشویق کنیم تا اشتغال‌زایی ایجاد شود. همچنین تورهای اکو توریسم در سطح استان گلستان راه‌اندازی شده است. همه تلاش خود را برای رونق صنعت گردشگری در استان انجام می‌دهیم.»

دکتر مونسان افزود: «گلستان نیاز دارد زیرساخت‌های سطح بالای آن تقویت بشود، اگر بتوانیم سرمایه‌گذاری را به سمت ساخت هتل‌های چهار و پنج ستاره ببریم تعداد گردشگران افزایش پیدا می‌کند.»

استان گلستان در حوزه گردشگری بکر است و از آن حمایت می‌کنیم

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: «بارقه‌های امید در حوزه میراث فرهنگی وجود دارد. حوزه گردشگری در استان گلستان بکر است با کمک شما تلاش می‌کنیم تا از این استان پرظرفیت و محروم حمایت‌های لازم و کافی را انجام دهیم.»

دکتر مونسان ظرفیت‌های زیادی را در استان‌های شمالی ایجاد کرده است

جواد واحدی مدیرکل دفتر امور مجلس گفت: «استان گلستان با توجه به ظرفیتی که دارد، موردتوجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد. دکتر مونسان توجه ویژه‌ای به استان‌های شمالی دارند و ظرفیت‌های زیادی در این استان‌ها ایجاد کردند، به‌طور یقین نمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی در آینده در کمیسیون‌های مختلف ظرفیت را برای رشد استان فراهم می‌کنند.»

سهم گردشگری استان گلستان از تولید ناخالص ملی نیم درصد است

رحمت‌الله نوروزی نماینده منتخب مردم علی‌آباد کتول در مجلس یازدهم شورای اسلامی در ادامه افزود: «اقتصاد استان مازندران و گلستان بر مبنای کشاورزی بود. استان مازندران به دلیل مواهب خدادادی همچون کوه و دریا وضع مطلوبی در حوزه گردشگری دارد اما در استان گلستان سهم کشاورزی 14 درصد، صنعت 30 درصد و سهم گردشگری از تولید ناخالص ملی نیم درصد باوجود امکاناتی که دارد، است.»

او تصریح کرد: «نیاز به پایدار بودن اعتبارات در استان داریم. با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه تاریخی، گردشگری، فرهنگی و قومیت‌ها در گلستان موجود دارد، اشتغال مناسبی نداریم حتی در بسیاری از موارد با محرومیت روبرو هستیم.»

نوروزی تصریح کرد:‌«تأمین تسهیلات با کارمزد و سود کم‌تر باید در مجموعه دولت، وزارتخانه و فراکسیون گردشگری موردتوجه قرار بگیرد. فراکسیون شمال را با حضور سه استان گلستان، گیلان و مازندران در آینده باقوت تشکیل می‌دهیم تا بازوی وزارتخانه شود. برای تکمیل زیرساخت‌ها مشکل‌داریم و برای ثبت جهانی دیوار گرگان و تکمیل موزه بزرگ استان نیز اعتبار نیاز داریم. همچنین انتظار داریم فرش ترکمن ثبت جهانی بشود.»

هشت اقلیم جغرافیایی استان گلستان می‌تواند بستر تحول فرهنگی و میراثی قلمداد بشود

غلامرضا منتظری نماینده منتخب مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس یازدهم شورای اسلامی افزود: «13 اقلیم جغرافیایی در جهان داریم به‌طوری‌که استان گلستان هشت اقلیم رادار است و هر اقلیم جغرافیایی می‌تواند بستر تحول فرهنگی و میراثی قلمداد بشود. مزیت دوم آن تنوع قومیت در این استان است به‌طوری‌که هر قومیت صنایع‌دستی خاص خود را دارد، بنابراین عدالت فرهنگی ایجاب می‌کند باوجوداین تنوع، توجه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتری به استان شود.»

او افزود: «با توجه به مرز مشترکی که با ترکمنستان داریم می‌توانیم به گردشگری سلامت به‌ویژه کشورهای حوزه اوراسیا توجه کنیم. زیرساخت‌های پزشکی گلستان خوب است و باید در این زمینه موردمطالعه قرار بگیرد.»

منتظری تصریح کرد: «ما اگر به دنبال برند سازی و معرفی ظرفیت‌های استان در حوزه صنایع‌دستی هستیم برگزاری نمایشگاه‌های مشترک گلستان با کشورهای هم‌جوار فرصت خوبی در این زمینه است. جزو معدود صنایعی است که مواد اولیه آن داخلی است و نیازی به واردات نداریم لذا در سال جهش تولید نیازمند حمایت هستیم.»

گردشگری کشاورزی در گلستان مغفول مانده است

غلامعلی کوهساری نماینده منتخب مردم رامیان و آزادشهر در مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: «در استان گلستان جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، گردشگری و فرهنگی بسیاری وجود دارد، با توجه به این مواهب هتل‌های چهار و پنج ستاره، هتل آپارتمان، بوم‌گردی، مهمان‌پذیر و… کم داریم.»

او درباره مؤلفه‌های جذب گردشگر در استان گلستان گفت: «با توجه به تنوع اقوام مختلف در این استان باید غذاهای سنتی این اقوام معرفی شود به‌طوری‌که نقش مؤثری در جذب گردشگر دارد. همچنین از مؤلفه مهم دیگر گردشگری می‌توان به بازار خرید، سوغات و صنایع‌دستی اشاره کرد. هر قومیت در گلستان صنایع‌دستی خاص خود را دارد.»

کوهساری تصریح کرد: «در بخش تور گردانی و آموزش باید در استان همکاری شود. آنچه در گردشگری گلستان مغفول مانده، گردشگری کشاورزی است انتظار داریم این بخش بیشتر فعال شود در حوزه اکوتوریسم هم با توجه به سدها و آب‌بندهایی که در مسیر جاده بین‌المللی وجود دارد مورد اهمیت قرار بگیرد.»

نماینده منتخب مردم رامیان و آزادشهر در مجلس یازدهم شورای اسلامی بیان کرد: «برای راه‌اندازی موزه روستایی گلستان اقدامات اولیه انجام‌شده امیدواریم هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد. آمادگی داریم به این وزارتخانه کمک کنیم، نیاز داریم به این استان توجه شود.»

وجود 17 قوم بافرهنگ‌های مختلف در گنبدکاووس

امان قلیج شادمهر نماینده منتخب مردم گنبدکاووس در مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: «استان گلستان به‌ویژه گنبدکاووس غنای فرهنگی زیادی دارد و بیش از 17 قوم با گویش و فرهنگ‌های مختلف در این شهرستان وجود دارد.»

او افزود: «صنایع‌دستی و مفاخر فرهنگی زیادی شهرستان گنبدکاووس دارد که باید از تمام این ظرفیت‌ها استفاده کرد.»

مینودشت به‌عنوان شهر ملی ابریشم معرفی شود

رضا آریان پور نماینده منتخب مردم مینودشت و کلاله در مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: «حوزه شرق استان گلستان وسیع‌ترین حوزه استان است که چهار شهرستان دارد و یک‌چهارم وسعت استان را تشکیل می‌دهد. تنوع قومیتی و مذهبی ظرفیتی است که باید بر روی آن کار شود.»

او افزود: «میزان بیکاری در استان گلستان بسیار است اگر صنعت وارد استان نشود کار وزارتخانه بیشتر می‌شود. جاذبه‌ها گردشگری و آثار طبیعی بسیاری دارد به‌طوری‌که مینودشت را می‌توان به‌عنوان شهر ملی ابریشم معرفی و بر روی آن کارکرد، همچنین روستای عزیزآباد را به‌عنوان روستای ملی ابریشم معرفی کرد.»

آریان پور تصریح کرد: «ابریشم و گسترش نوغان‌داری به‌عنوان ایجاد اشتغال در منطقه مهم است اما دستگاه‌های مختلف در این زمینه جزیره‌ای عمل می‌کنند، همین موضوع موجب اجرایی نشدن آن شده است. انتظار درایم یک دبیرخانه در این زمینه راه‌اندازی شود تا مدیران در سطوح استانی و ملی بتوانند تصمیم‌گیری کنند و موجب اشتغال‌زایی مردم منطقه شوند.»

هنوز نتوانستیم جاذبه برای ماندن گردشگر در استان ایجاد کنیم

رمضان علی سنگدوینی نماینده منتخب مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: «یکی از مزایای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این است که گردشگری را به‌عنوان صنعت تلقی می‌کند این صنعت علاوه بر اینکه محیط را آلوده نمی‌کند به پاک بودن آن کمک می‌کند.»

او افزود: «شرایط خوبی در استان نداریم دو مشکل بیکاری جوانان و معیشت خانواده برای مردم وجود دارد. ظرفیت خوبی در این استان وجود دارد اما هنوز نتوانستیم جاذبه برای گردشگر برای ماندن در استان ایجاد کنیم. ورودی استان گلستان پر از جنگل است.»

سنگدوینی تصریح کرد: «در جزیره آشوراده همه امکانات وجود دارد حاضر هستیم به این وزارتخانه کمک کنیم تا در این استان گردشگری رونق پیدا کند و اشتغال‌زایی شود.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *