جایگاه شترسانان صحرایی و استپی در دوران باستان: شتر یک‌کوهانه (Camelus dromedaries) و شتر دوکوهانه (Camelus bactrianus)

جایگاه شترسانان صحرایی و استپی در دوران باستان: شتر یک‌کوهانه (Camelus dromedaries) و شتر دوکوهانه (Camelus bactrianus)

نویسنده:

Damien Agut-Labordère

 Bérangère Redon

انتشارات:

MOM Éditions

تاریخ انتشار:

06.04.2020

تعداد صفحات:

292

شابک:

9782356680679

زبان نگارش:

ENGLISH, FRANÇAIS

جایگاه شترسانان صحرایی و استپی
درباره کتاب:

در هزاره‌ی اول ق.م، شتر یک‌کوهانه و به‌طورکلی شتر، شروع به نمایاندن تصویری از خود در راه‌های خاوریانه و مصر کرد. در دو کارگاهی که در شهرهای لیون و نانتر برگزار شد، 16 باستان‌شناس و تاریخ‌دان سعی در ارزیابی سیرتکاملی شترسانان کردند. از سین‌کیانگ در چین تا صحرای لیبی، استفاده فراوان از شترهای دوران باستان، اگرچه زمینه‌های حمل و نقل کاروانی و کشاورزی را مختل کرد، اما باعث طراحی و برنامه‌ریزی مجدد راه‌های تجاری، افزایش قابلیت‌های صادراتی واحه‌ها و ارتباط مکان‌هایی با یکدیگر شد که پیشتر هیچ ارتباطی باهم نداشتند. به‌تدریج استفاده از شتر تبدیل به عامل مهمی در سیستم‌های اقتصادی مناطق بیابانی یا نیمه‌بیابانی شد، شترها در همان زمان در ارتباط با جمعیت عشایری بودند که تخصص آن‌ها در پرورش و تربیت این گونه‌ی جانوری بزرگ‌جثه بود. جهت بازسازی سیرتکاملی شتر از منظرهای مختلف، از منابع مکتوب (به زبان‌های اکدی، عبری، مصری باستان، یونانی و …)، مطالعات باستان‌جانورشناسی، نمادشناسی و مردم شناسی، استفاده شده است. این کتاب تعداد زیادی اسناد و مطالب منتشر نشده را ارائه داده و شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات است. از جمله:            

بهره‌برداری‌های گوناگون از شترسانان، ارتباط میان این گونه‌ی جانوری با اقوام یکجانشین و کوچرو، جایگاه‌ آن‌ها در افکار مردمان آسیایی، مصری و همچنین در زندگی روزمره‌ی یونانی‌ها، رومی‌ها، نبطی‌ها، اعراب، ساکنین لوانت بیزانس، و در میان جمعیت‌های آسیای میانه به همان اندازه متعییر است که در محیط‌هایی چون بین‌النهرین، آشور، شبه‌جزیره‌ی عربستان، شام و مصر. دو مقاله در مورد سرنوشت اخیر این حیوان و شیوه‌های فعلی پرورش آن در مغولستان، نشان می‌دهد که این حیوان یک نقطه‌ی اصلی و مرکزی در تاریخ مناطق مورد نظر است.

معرفی بخشی از این کتاب:
اهلی‌سازی، پراکنش و آمیختگی زیستی شتر بلخی (شتر دوکوهانه)

توسط: رمی برتون، مرجان مشکور، پاملا بورگر و کنعان چاکیرلر

وجود شتر دوکوهانه که رومی‌ها و یونانی‌ها به آن شتر بلخی می‌گویند، در ثبتیات باستان‌جانورشناسی یک راز محسوب می‌شود. مدارک باستان‌شناسی مرتبط با پیش از اهلی‌سازی این گونه‌ی جانوری، پراکنش و درنهایت آمیختگی زیستی آن با گونه‌ی شتر یک‌کوهانه بسیار ناچیز است. اگرچه این وضعیت با گستردگی حضور نمادین آن از سرزمین سکاها تا چین و تا ایران، از عصر مفرغ در تضاد بسیار است. در این بخش از کتاب به جایگاه مطالعات باستان‌جانورشناسی درباره شتر دوکوهانه با اشاره خاص به مشکلات پژوهشی، پرداخته شده است.

این بخش شامل موارد زیر است:

    • تاریخ “طبیعی” مختصری از شتردوکوهانه

    • روند اهلی‌سازی این گونه‌ی جانوری

    • گستردگی شتردوکوهانه‌ی اهلی به سمت غرب و جنوب

    • آمیختگی زیستی شتر دوکوهانه‌ی اهلی با شتر یک‌کوهانه

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *