جمجمه‌ی افریقایی گونه‌ای گیج کننده است

جمجمه‌ی افریقایی گونه‌ای گیج کننده است

سن‌یابی فسیل بروکن‌هیل، راوی زندگی انسان‌ریخت‌ها و انسان‌های مدرن در یک زمان است.

به گزارش Science News، مطالعات جدید نشان می‌دهد که جمجمه‌ی به خوبی حفاظت شده‌‌ای که تقریبا یک قرن پیش کشف شد، متعلق به جمعیتی است که حدود 300.000 سال پیش در افریقا زندگی می‌کردند. در زمانی که انسان‌های مدرن در حال تکامل بودند. اما این جمجمه‌ی افریقایی گونه‌ای گیج کننده است.

عکس‌های از جمجه بروکلین اندکی پس از کشف آن

به گفته‌ی رینر گرون (Rainer Grün) و همکارانش؛ این کشف نشان می‌دهد که جمعیتی انسانی که برخی از محققین آن‌ها را انسان هایدلبرگ نامیده‌اند، درست زمانی در افریقا زندگی می‌کردند که دوگونه‌ی دیگر انسانی به نام هوموساپینس و گونه‌ای دیگر که به تازگی کشف شده و هومو نالدی نام‌گذاری شد، زندگی می‌کردند. محققان در تاریخ 1 آوریل در مجله نیچر (Nature) بیان می‌کنند که انسان هایدلبرگ افریقایی می‌تواند شاخه‌ای از هموساپینس باشد و همچنین مقدار اندکی دی.ان.ای را به افریقایی‌ها در غرب منتقل کرده باشد.

کریس استرینگر (Chris Stringer)، دیرین انسان‌شناس موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن، می‌گوید: «ما اکنون می‌توانیم سه گروه مجزا و هم‌عصر در افریقا را در حدود 300.000 سال پیش شناسایی کنیم، اما هنور نمی‌دانیم که آیا اجداد ما تا حد زیادی یا به‌طور کامل، مرتبط با هوموساپینس‌ها بوده‌اند؟»

محققان از زمان کشف جمجه‌ی بروکن هیل در سال 1921 میلادی از جنوب مرکز افریقا، زامبیا، در حال مطالعه بر روی آن هستند. در طی عملیات معدن‌کاری در بروکن هیل زامبیا، این جمجمه به همراه دو استخوان پا به دست آمد. تاریخ‌گذاری اولیه برای این جمجمه که بر اساس استخوان‌های فسیلی جوندگان و ابزارهای سنگی یافت شده در محل صورت گرفته بود، تاریخی در حدود 500.000 سال تا 125.000 سال پیش را پیشنهاد داد. از آنجا که امور مربوط به معدن‌کاری باعث تخریب محوطه شده بود، رسوباتی که این یافته‌ها را دربرداشت، دیگر قابل شناسایی و تاریخ‌گذاری نبود. گرون(Rainer Grün) از دانشگاه گریفیت (Griffith) در  ناتان استرالیا، نمونه‌های کوچکی از استخوان و دندان‌های جمجمه‌ی بروکن هیل را با استفاده از اندازه‌های واپاشی رادیواکتیو اورانیوم، و تجمع رادیواکتیویته‌ی طبیعی از رسوبات، تاریخ‌گذاری کرد. بر اساس این روش‌ها تاریخ این جمجمه بین 324.000 تا 276.000 سال پیش تاریخ‌گذاری شد.

تصویری از محوطه معدن و نقطه کشف اسکلت که با دایره سفید رنگ مشخص شده است.

محققین می‌گویند ابزارهای سنگی دولبه که به‌طور معمول در محوطه‌های مربوط به هوموساپینس‌ها یافت می‌شد و در اطراف این جمجمه نیز گردآوری شده بود، نشانگر این است که هوموهایدلبرگ همان ابزار را می‌ساخته است. برخی از محققین از موسسه علم تاریخ انسان در جنا آلمان وجود این ابزارهای سنگی را این‌طور تفسیر می‌کنند: «مشخص نیست که این ابزارها توسط هوموهایدلبرگ ساخته شده باشد و به طور قطع نمی‌تواند مزتبط با جمجمه بروکن هیل باشند.»

اسکری (Scerri) می‌گوید اما ظاهرا تاریخ‌گذاری قابل اطمینان برای جمجه هوموهایدلبرگ (300.000 سال پیش)، در افریقا مطابق با سناریویی است که در آن هوموساپینس‌ها در آن زمان، در سراسر افریقا شروع به تکامل کردند. در این سناریو، جفت‌گیری در بین جمعیت پراکنده‌ی انسانی با ویژگی‌های اسکلتی متفاوت، به‌طور همزمان اتفاق می‌افتد. او همچنین می‌گوید: «تعجبی وجود نخواهد داشت اگر بین ژن‌های وابسته به ما و هوموهایدلبرگ ژن مشابه وجود داشته باشد.»

ماریا مارتینون تورس، دیرین انسان‌شناس از مرکز مطالعات ملی تکامل انسان در بورگوس، اسپانیا می‌گوید: «استخوان‌های فسیلی به دست آمده از افریقا که شامل جمجمه‌ی بروکن هیل نیز است، اجداد مستقیم یا اقوام نزدیک هوموساپینس‌ها هستند، اما هوموهایدلبرگ تبدیل به یک گونه‌ی گیج‌کننده شده است که شامل گروه متنوعی از فسیل انسان‌ریخت‌‌ها است که به آسانی نمی‌تواند با یکدیگر مقایسه شوند.»

وی همچنین افزود: «جمعیت‌های انسانی در قسمت‌های مختلف افریقا جهت شکل‌گیری هوموساپینس‌ها ممکن است که با یکدیگر ادغام شده باشند، اما در این مرحله، تصویری که ما داریم همچنان مبهم است.»

طرح دو بعدی و سه بعدی، معدن و محل کشف جمجمه بروکن هیل

منبع:

R. Grün et al. Dating the skull from Broken Hill, Zambia, and its position in human evolutionNature. Published online April 1, 2020. doi: 10.1038/s41586-020-2165-4.

تهیه کنندگان وب‌گاه کانون باستان‌شناسی، تلاش می‌کنند تا به روزترین اخبار باستان‌شناسی و علوم وابسته را گردآوری، تهیه و ترجمه کنند. ما می‌دانیم که مخاطبان ما برای روزنامه‌نگاری مستقل ارزش قائل هستند، و به تولید با کیفیت محتوا اهمیت می‌دهند.

ما به جریان آزاد اطلاعات اعتقاد داریم، و بدون هیچ محدودیتی، محتوای گردآوری شده و تولید شده را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهیم.

چنانچه مایل هستید، از گروه تولید محتوای کانون باستان‌شناسی حمایت کنید، کافی است تا از طریق لینک زیر ما را یاری کنید.

پیشاپیش از حمایت شما سپاسگزاریم. 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *