ذوب یخ‌ گذرگاه کوهستانی وایکینگ‌ها را نمایان کرد

آشکار شدن گذرگاه باستانی وایکینگ‌ها بر اثر ذوب یخ‌ها

ذوب یخ‌ گذرگاه کوهستانی وایکینگ‌ها ، به همراه بقایایی سگ‌ها و قلاده‌ی باستانی مورد استفاده آن‌ها را نمایان کرد، به گفته باستان‌شناسان نروژی

باستان‌شناسان در مرکز نروژ، شواهدی از گذرگاه کوهستانی که در دوره وایکینگ‌ مورد استفاده بوده را کشف کردند. در اکتشافاتی که متاسفانه با گرم شدن کره زمین میسر شد، صدها اثر یافت شد که به خوبی حفاظت شده‌اند.

مطالعات جدید که در مجله آنتیکویتی (Antiquity) به چاپ رسیده، گذرگاه کوهستانی فراموش شده‌ای را در لندبرن توصیف می‌کند که از سده‌های اولیه میلادی تا قرون وسطی مورد استفاده بوده است. این گذرگاه که در  لومسبگن ریج (Lomseggen Ridge) واقع شده، دربرگیرنده‌ی مصنوعاتی از قبیل دستکش، کفش، قطعاتی از سورتمه و حتی بقایای سگی است که در کنار قلاده‌اش یافت شده است. تاریخگذاری این مصنوعات به شیوه‌ی رادیوکربن، تصویری از نحوه و زمان استفاده از گذرگاه کوهستانی را ترسیم کرد که از اهمیت بسیاری برخوردار است. مردم محلی از گذرگاه کوهستانی برای رفت و آمد خود استفاده می‌کردند. اما طبق تحقیقات اخیر، توسط مسافران و تاجران نیز از مکان‌های دوردست مورد استفاده قرار می‌گرفته است. طول این مسیر 700 متر و حداکثر ازتفاع آن 1920 متر است.

تصویر1: A لگام استخوانی، B: چاقو با دسته‌ی چوبی، C: کفش، D: دستکش، E: علوفه، F: ابزار چوبی مرتبط با ویسکی، H: دشکی (فرموک)

تصویر1

از آنجاییکه انسان‌ها این مسیر را جهت گذر آماده می‌کردند، بسیاری از این مصنوعات یافت شده در لندبرن، یا به‌طور تصادفی یا عمدی از بین رفتند. این گذرگاه در سال 2011 کشف شد و از آن زمان کاوش‌ها همچنان ادامه دارد، چراکه یخچال‌ها متاسفانه در حال ذوب شدن هستند.

لارس پیلو (Lars Pilø) نویسنده‌ی مقاله توضیح می‌دهد که گرم شدن کره زمین، منجر به ذوب شدن یخچال‌ها و در نهایت آشکار شدن این بقایا می‌شود. اگرچه تلاش برای نجات این بقایا، کاری هیجان‌انگیز است، اما تاسف از بابت گرم شدن کره‌ی زمین را نیز در پی دارد.

در این منطقه، باستان‌شناسان نعل اسب، سرگین، قسمت‌هایی از سورتمه، چوب پیاده روی دارای نوشته به صورت کنده‌کاری، چاقویی با دسته‌ی چوبی و دشکی که جهت پیچیدن پنبه یا پشم دور آن استفاده می‌شده و موارد دیگر از جمله دستکش، کفش، بقایای لباس ازجمله یک ردا از سده‌های اولیه میلادی کشف کردند. برخی از این مصنوعات شامل نوشته نیز بوده است.

پیلو میگوید: “این یافته‌ها تاریخچه‌ای غنی از جامعه‌ای کشاورز نشان می‌دهد که در مورد آنها شواهدی اندکی در دست است.

ذوب یخ‌ گذرگاه کوهستانی وایکینگ‌ها را نمایان کرد

تصویر2. بقایای استخوانی سگی به همراه قلاده‌اش

همچنین وی افزود: وجود توده‌هایی از سنگ که روی هم چیده شده بودند، و حتی یک پناهگاه، اشاره به لزوم علامت‌گذاری مسیر برای افراد غیرمحلی دارد. شواهدی دیگر از جمله وجود شاخ و پوست گوزن شمالی، می‌تواند نشان دهنده‌ی تجارت در خارج از نروژ باشد، در حالی‌که بقایای لبنیات موجود در ظروف به‌عنوان مدارکی از سفر مردمان محلی در نظر گرفته شده است.

احتمالا این مسیر کوهستانی در اواخر زمستان و اوایل بهار مورد استفاده بوده است. به دلیل اینکه در این مسیر، زمانی که پوشیده از برف است، فقط اسب‌ها می‌توانند گذر کنند. به گفته‌ی پیلو، کشف نعل اسب، اشاره‌ای به این موضوع دارد. وی همچنین اضافه میکند که مقدار برف موجود در این گذرگاه ممکن است که هرسال متفاوت از سال پیش باشد. بنابراین این مسیر می‌تواند در برخی سال‌ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفته باشد.

ذوب یخ‌ گذرگاه کوهستانی وایکینگ‌ها را نمایان کرد

تصویر 3. یافته‌های مربوط به اسب: آرواره‌پایین (بالا سمت چپ)، نعل (بالا سمت راست)، جمجمه (سمت چپ پایین) و سرگین اسب (پایین سمت راست)

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *