راز پنهان مومیایی ۳ هزار ساله

راز پنهان مومیایی ۳ هزار ساله

کارشناسان درجریان عملیات محافظت از یک مومیایی ۳ هزار ساله مصر باستان در موزه اصلی شهر پرت اسکاتلند، به نقاشی‌های جالبی در تابوت آن دست یافتند.

به گزارش ایرنا، برای اولین در طول یک‌صد سال گذشته، این مومیایی از تابوت بیرون کشیده شد تا به طور کامل مورد آزمایش و ارزیابی قرار گیرد.

قسمت زیر تابوت، محیطی غنی از نظر پزشکی است که جنبه ای از خاک، گیاهان و حشرات را نشان می دهد.

نشریه آرت‌دیلی در گزارشی در این خصوص نوشت: کارشناسان این موزه اطمینان دارند که بررسی علمی مواد به کار رفته در مومیایی و صمغ مورد استفاده برای باندپیچی کردن جسد، جزئیات بیشتری را در مورد این مومیایی و مکانی که در آن نگهداری شده است، فاش می کند.

شاید مهیج ترین پیشرفت در این زمینه، کشف چهره های نقاشی شده در سطوح داخلی و خارجی سطح زیرین تابوت باشد. این چهره های نقاشی شده معرف الهه‌های مصر باستان هستند.

راز پنهان مومیایی ۳ هزار ساله

برای مصریان باستان، حفظ جسد بسیار حائز اهمیت بود. اگرچه این مومیایی و تابوت آن درطول قرن ها به دست سارقان قبور و به دلیل سیلاب، آسیب های بسیاری دیده اند، هنوز تا حد زیادی سالم مانده اند و به مراقبت و عملیات محافظت از رنگ ها نیاز دارند تا بتوان آنها را برای سال های بیشتری حفظ کرد و امکان بازدید از رنگ آمیزی های زیبا روی تابوت را فراهم آورد.

یک خیریه فرهنگی محلی در اسکاتلند درتلاش است تا برای عملیات محافظت از این مومیایی، پول جمع آوری کند. قرار است مومیایی در سال ۲۰۲۲ در اسکاتلند به نمایش درآید.

«مارک هال» مدیر مجموعه های موزه پرت اسکاتلند گفت: تماشای پدیدار شدن این نقش ها، ما را بسیار شگفت زده کرد.

وی افزود: دلیلی برای بلند کردن جسد و مشاهده قسمت زیرین تابوت نمی دیدیم و انتظار نداشتیم که به چیزی در زیر مومیایی دست یابیم. از اینرو، دیدن این نقاشی ها، پاداشی واقعی است و چیزی فوق ویژه برای سهیم کردن با مردم به ما می دهد.

قرار است تحقیقات و بررسی های بیشتری روی نقاشی ها برای دستیابی به اطلاعاتی در مورد تاریخچه این مومیایی انجام شود.

مومیایی در سال ۱۹۳۶ از سوی انجمن علوم طبیعی و باستان شناسی «آلوآ» (Alloa) در اسکاتلند به موزه پرت اهدا شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *