پاسخ حناچی به خلیل‌آبادی در خصوص تذکر کج شدن برج طغرل

پاسخ حناچی به خلیل‌آبادی در خصوص تذکر کج شدن برج طغرل

بر اساس بررسي‌هاي فني انجام شده نشست برج طغرل متاثر از مستحدثات مجتمع رازي و حفاري‌هاي مترو، نیست

به گزارش میراث باشی، پس از تذکر حسن خلیل‌آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص کج شدن برج طغرل، پیروز حناچی در پاسخ به این تذکر، نتایج بررسی شهرداری تهران در این خصوص را اعلام کرد. 

در متن این نامه که به تاریخ ۲۳ فروردین ۹۹ خطاب به محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران نگاشته شده، آمده است:

 بازگشت به نامه شماره 160/32934 مورخ ۹۸/۱۱/۲۰ درخصوص «تذكر جناب آقاي حسن خليل‌آبادي عضو محترم شوراي اسلامي شهر تهران در خصوص كج شدن برج طغرل» به استحضار مي‌رساند:

۱- بر اساس بررسي‌هاي فني انجام شده و به علت بعد مسافت، نشست برج طغرل متاثر از مستحدثات مجتمع رازي و حفاري‌هاي مترو، نیست. بدين توضيح كه در طرح اوليه مسير خط ۶ متروي تهران، مقرر بود در بخش توسعه جنوبي از خيابان ابن‌بابويه عبور نمايد و به منظور جذب گردشگر، يك ايستگاه در محدوده برج طغرل احداث شود. موقعيت اين ايستگاه در فاصله حدود ۱۱۳ متري از برج طغرل در نظر گرفته شده بود كه بر اساس محاسبات دقيق ژئوتكنيكي، حفاري در اين ايستگاه تاثيري بر سازه تاريخي برج طغرل نداشته است. با اين حال با توجه به حساسيت‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي، مسير توسعه جنوبي خط ۶ مترو تغيير يافت و با عبور از خيابان غيوري، فاصله آن تا برج طغرل و چشمه علي به ترتيب به ۴۷۹ متر و 

پاسخ حناچی به خلیل‌آبادی در خصوص تذکر کج شدن برج طغرل

۳۹۰ متر افزايش پيدا كرد كه طي نامه شماره 952/126/7728 مورخ ۹۵/۰۸/۱۶ به تاييد سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي نيز رسيده.

🔹همچنين كليه عمليات عمراني پروژه توسعه جنوبي خط ۶ از نقطه نظر عدم آسيب به سازه‌هاي تاريخي تحت نظارت شركت كهن‌ديارپژوهان به عنوان مشاور وزارت ميراث فرهنگي بوده است.

🔸۲- بروز پديده‌هايي نظير فرونشست ناشي از افت تراز آب‌هاي زيرزميني، مي‌تواند عامل يا حداقل يكي از عوامل بروز اين نشست در برج باشد، كه در اين صورت با توجه به اينكه توقف يا ادامه اين پديده و ميزان آن توسط اركان حقوقي مشخص شده در قانون (سازمان زمين‌‌شناسي، سازمان نقشه برداري، وزارت‌كشور) لزوم همكاري اين اركان در ادامه بررسي را ضروري مي‌نمايد.

🔸۳- با عنايت به قدمت برج و مصالح به كار رفته در آن، موضوعاتي نظير تغيير شكل‌هاي مجاز قابل تحمل توسط سازه برج و پايداري واحدهاي بنايي به كار رفته در آن و … تابع ضوابط خاص مرمت آثار باستاني بوده و در صلاحيت وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي مي‌باشد.

🔸۴- در موضوع پايش تغيير شكل برج و يا تغيير مكان‌هاي رخ داده با گذشت زمان، دقت اين برداشت (ميليمتر، سانتي‌متر و …) و مقايسه با حدود مجاز نيز در صلاحيت وزارت ميراث‌فرهنگي، گردشگري، و صنايع‌دستي است.

🔸۵- هرگونه اقدام سازه‌اي در رابطه با تقويت ديواره و واحدهاي بنايي آن، مي‌تواند به هويت برج به عنوان يك اثر باستاني اثر گذارد، كه اين موضوع نيز خود نقش سازمان ميراث فرهنگي را بيش از پيش پر رنگ‌تر مي‌نمايد، لذا مي بايست اين مهم توسط وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي و واحد تابعه آن در شهرستان ري مورد پيگيري قرار گيرد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *