کشفیات 3.5 میلیون تا 12 هزار ساله

کشفیات 3.5 میلیون تا 12 هزار ساله

مژگان جایز با اشاره به کشف ۲۵۰۰۰ قطعه دست‌ساخته سنگی از دوره پارینه‌سنگی دشت ایذه به سایر کشفیاتی که از این حوزه داشته، اشاره کرد و از کاسپی‌ها و البته زنجیره غذایی مردمان پارینه سنگی سخن گفت.

کشفیات 3.5 میلیون تا 12 هزار سالهبه گزارش خبرنگار ایلنا، مژگان جایز (باستان‌شناس) دارای مدرک دکتری باستان‌شناسی است و در حال حاضر عضو هیئت علمی و استادیار پیش از تاریخ گروه باستان شناسی دانشگاه تهران است. رشته باستان شناسی را در دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس آموخت و پس از آن سه سال عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی بود و اخیراً به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمده است. 

او دلیل انتخاب این رشته (باستان‌شناسی) را بیش از هر چیز علاقه به آثار فرهنگی و باستانی عنوان می‌کند و می‌گوید: اگرچه مانند بسیاری از دانشجویان، در هجده سالگی درک و فهم درستی از این رشته نداشتم و بیشتر آن را با هیجان‌طلبی و فعالیت‌های میدانی اشتباه می‌گرفتم، اما در گذر زمان آشنایی با واقعیت‌های این رشته خوشبختانه باعث شد علاقه من افزایش پیدا کند. بسیاری از افرادی که با رشته باستان‌شناسی از طریق رسانه‌های اغراق‌کننده‌ای مثل فیلم‌های هالیوودی آشنایی دارند، تصور می‌کنند رشته باستان‌شناسی به معنای گذراندن عمر در بیابان‌ها و رفتن به مکان‌های هیجان‌انگیز و کشفیات عجیب و غریب است، حال آنکه در واقعیت فعالیت‌های میدانی باستان‌شناسی صحیح و علمی، بسیار طاقت‌فرسا و در اکثر مواقع مستلزم صبر و حوصله فراوان هستند.

کوهپایه‌های تنگه تالاب بندون ایذه آثاری از دوره پارینه‌سنگی را در دل خود جای داده

کشفیات دیرین انسان‌شناسی و باستان‌شناسی پارینه‌سنگی در سال ۲۰۱۹ از کشف گونه جدیدی از انسان تا آتش‌افروزی نئاندرتال‌ها

این باستان‌شناس ادامه می‌دهد: امروز بعد از گذشت بیست سال، آنچه که در این رشته برای من بیش از هر چیز جذابیت دارد، تحلیل رفتارهای انسانی و مسیری است که انسان در طول تاریخ پیموده است، زیرا فعالیت‌های میدانی و کاوش و بررسی‌های باستان‌شناسی در واقعیت بسیار کمتر از تصور عموم هیجان‌انگیز و مستلزم صبوری و انعطاف‌پذیری در مقابل شرایط سخت است. ضمن اینکه بیشترین و سخت‌ترین کار باستان‌شناسی نه در محوطه‌ها، بلکه در کتابخانه و در پژوهش صورت می‌گیرد. آنچه که در فعالیت میدانی کشف می‌کنیم اگر از مسیر پژوهش منجر به افزایش دانسته‌های ما در مورد انسان نشود، تنها اشیائی عتیقه هستند که خاموشند و حرفی برای گفتن ندارند. این کار دشوار باستان‌شناسان است که اشیاء خاموش را به سخن گفتن وادار کنند و بتوانند با انسان سازنده آنها در گذشته‌های دور ارتباط برقرار کنند و این اتفاق تنها از مسیر مطالعه، پژوهش و خلاقیت رخ می‌دهد.

تخصص اصلی جایز، دوران پارینه سنگی و مطالعه دست ساخته‌های سنگی انسان در این دوران است. در حال حاضر، علاوه بر عضویت در پروژه‌های مرتبط با پارینه سنگی ایران، همچون طرح مطالعات پارینه سنگی حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران، سرپرست پروژه طولانی مدت مطالعات پارینه سنگی دشت ایذه خوزستان نیز هست. این طرح در دهه ۱۳۸۰ به صورت پراکنده آغاز شده و اکنون دو سال است که به‌صورت متمرکز به شناسایی غارها و پناهگاه‌های صخره‌ای پارینه سنگی در حاشیه دشت ایذه خوزستان می‌پردازد.

 در ادامه گفتگوی خبرنگار ایلنا را با مژگان جایز با عنوان « کشفیات 3.5 میلیون تا 12 هزار ساله » را از طریق آیکون زیر می‌توانید بخوانید. 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *