کشف محوطه وقف‌شده به خدای جنگ بین‌النهرین در عراق

محوطه وقف‌شده به خدای جنگ بین‌النهرین در عراق کشف شد

باستان شناسان اخیراً در عراق در محوطه گیرسو (Girsu) - که به عنوان تلو نیز شناخته می‌شود، از یک فرقه 5000 ساله پرده‌برداری کردند که میزبان جشن‌های آتش، قربانی حیوانات و تشریفات آیینی اختصاصی برای نینگیرسو (Ningirsu)، خدای جنگ بین‌النهرین بوده است.

به گزارش Live Science، باستان‌شناسان بیش از 300 فنجان، کاسه، کوزه، و ظروف آبریزدار سفالی و تشریفاتی شکسته را به همراه تعداد زیادی از استخوان‌های حیوانات در منطقه‌ای از گیرسو موسوم به ارووکو Uruku (نامی به معنای «شهر مقدس») کشف کردند.

سباستین ری ، مدیر پروژه تلو/گیرسو باستان، از موزه بریتانیا و تینا گرینفیلد، باستان‌جانورشناس از دانشگاه ساسکاچوآن کانادا گفتند: «این یافته‌ها در داخل یا نزدیکی فاویسیا (favissa) به معنی گودال یا چاله آئینی یافت‌شده، که 8.2 فوت (2.5 متر) عمق داشت. گرینفیلد یافته‌های این تیم را در نشست سالانه‌ی دانشکده‌های تحقیقات شرقی آمریکا که در نوامبر 2019 در سن دیگو برگزار شده بود، ارائه داد.

کشف محوطه وقف‌شده به خدای جنگ بین‌النهرین در عراق

تصویر 1. تصویری از برش گودال آئینی

یکی از برجسته‌ترین اشیاء که باستان‌شناسان در آنجا یافتند، پیکره‌ی برنزی به شکل اردک بود که چشم‌هایی از جنس صدف داشت. ری و گرینفیلد در یک ایمیل به Live Science بیان کردند: «ممکن است این یافته به نانشه (Nanshe)، الهه مرتبط با آب، باتلاق‌ها و پرندگان آبزی، اختصاص داده شده باشد. محققان همچنین قطعه‌ای سفال را کشف کردند که دارای کتیبه‌ای است که به نینگیرسو وقف شده است.

ری و گرینفیلد بیان داشتند كه لیوان‌ها و جام‌هایی که پیدا کرده‌اند، احتمالاً قبل از آنكه به صورت پیوسته در گودال رها شوند، در یک ضیافت مذهبی استفاده شده‌ بودند، در حالی كه استخوان‌ها – كه متعلق به گوسفند، گاو، گوزن، آهو، ماهی، بز، خوك و پرندگان بودند – به احتمال زیاد بقایای حیواناتی هستند که یا برای مصرف و یا قربانی‌های آیینی کشته شده‌اند.

همچنین در این منطقه، یک لایه ضخیم از خاکستر کشف شد که احتمالاً بقایای آتش‌سوزی‌های بزرگ آیینی است. علاوه براین، هشت ساختار به شکل اجاق و پر از خاکستر مشاهده شد که احتمالاً متعلق به بقایای فانوس‌ها یا لامپ‌های زمینی است.

باستان‌شناسان معتقدند که این منطقه در دوره زمانی تحت عنوان «سلسله اولیه» مورد استفاده قرار گرفته که بین 2950-2350 پیش از میلاد به‌طول انجامیده است.

کشف محوطه وقف‌شده به خدای جنگ بین‌النهرین در عراق

تصویر2. جزییات مربوط به گودال آئینی و اشیاء آن. در این تصویر استخوان‌های حیوانی قابل مشاهده است. 

جشن‌های آئینی و متعلقات آن

به گفته‌ی ری و گرینفیلد، تعداد قابل‌توجهی از سفال‌ به‌دست آمده، به‌همراه کف‌های سوخته و گودال آئینی، به احتمال خیلی زیاد در ارتباط مستقیم با این محوطه‌ی مذهبی-آئینی است، جاییکه بر اساس متون میخی کشف شده، جشن‌های مذهبی در آن جهت بزرگداشت خدایان برگزار می‌شده است. تبلت‌های میخی که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 در گیرسو یافت شدند، توصیف کننده‌ی جشن‌های مذهبی و روند برگزاری آن‌هاست. بر اساس این متون، جشن‌های مذهبی در بزرگداشت خدای نینگیرسو، 2 بار در سال انجام می‌شده که هربار به مدت 3 یا 4 روز ادامه داشت. در طول جشن، یک راهپیمایی مذهبی در مرکز گیرسو آغاز شده و پیش از رسیدن به گوادنا(Guededena) ، از قلمرو شهر عبور کرده، – منطقه‌ای که شاید در خارج از گیرسو واقع شده بود- و سپس این مسیر را برگشته و راهپیمایی خود را در مرکز گیرسو به پایان می‌رساندند.

کار باستان شناسی در گیرسو ادامه دارد و محققان به انتشار یافته های جدید در آینده ادامه خواهند داد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *