کشف مهر مفرغی هزاره سومی در فاروج

کشف مهر مفرغی هزاره سومی در فاروج

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان شمالی از کشف یک عدد مهر استامپ مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در شهرستان فاروج خبر داد و گفت: کارشناسان در حال بررسی بیشتر این شی تاریخی هستند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ حسین‌اصغر قنبرزاده روز شنبه گفت: این مهر حین گشت زنی در راستای حفاظت از آثار تاریخی کشف شد.

وی با بیان این که جنس مهر کشف شده از مفرغ ساخته شده است اظهار داشت: یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان فاروج این مهر با ارزش تاریخی را کشف کرده است

 مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفر فاروج در ۹۰ کیلومتری شرق بجنورد واقع است و در این شهرستان آثار تاریخی و تپه‌های باستانی مانند تپه طویل و تپه خلق آباد، که مربوط به هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح‌ است، دیده می شود.

کشف مهر مفرغی هزاره سومی در فاروج​

دی ماه پارسال نیز یک ظرف سفالی مربوط به هزاره سوم در تپه تاریخی یام شهرستان فاروج کشف شد.

تپه یام به عنوان یکی از کهن ­ترین و گسترده ­ترین استقرارگاه­ های باستانی خراسان شمالی، نشانی از شکوفایی منطقه در دوران پیش از تاریخ است که به شماره ۱۶۵۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و بزرگترین محوطه شناسایی شده در دره رود اترک علیا در خراسان شمالی محسوب می شود.

این محدوده تاریخی آثار چندین هزاره استقرار، از دوره پیش از تاریخ تا دوره اسلامی را در خود جای داده است و کاوش های علمی تیم باستان شناسی دانشگاه تورین ایتالیا بر روی این تپه نشان دهنده شباهت فراوان فرهنگ های این منطقه با فرهنگ های پیشرفته دوره مس، سنگ و مفرغ در آسیای مرکزی است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *