کشف گنجینه‌ای ارزشمند در دریای مدیترانه

کشف گنجینه‌ای ارزشمند در دریای مدیترانه

کاوشگران با استفاده از ربات‌های پیشرفته گنجینه‌ای ارزشمند از آثار باستانی متعلق به ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح را در مدیترانه شرقی کشف کردند.

ایرنا به نقل از دیلی‌میل، باستان‌شناسان انگلیسی در این عملیات کاوش موفق به کشف بقایای ۱۲ کشتی در بستر دریای لوانتین (Levantine Sea) شدند که از سال ۳۰۰ قبل از میلاد در مسیر حمل محموله‌های تجاری ادویه و ابریشم بین امپراطوری‌های یونان، رم و عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

بقایای این ۱۲ کشتی از صدها اثر باستانی از ظروف چینی، کوزه‌ها و پیپ گرفته تا قوری‌های قهوه مملو بود.

کشف گنجینه‌ای ارزشمند در دریای مدیترانه

یکی از بقایای کشف شده مربوط به یک کشتی غول پیکر قرن هفدهمی متعلق به  امپراطوری عثمانی است که گمان می‌رود در حدود سال ۱۶۳۰ میلادی در مسیر بین مصر و استانبول غرق شده باشد. گفتنی است این کشتی در زمان خود آنقدر بزرگ بود که می‌توانست دو کشتی معمولی را بر روی عرشه خود جای دهد. کاوشگران از بقایای این کشتی نیز شیشه و سرامیکی پیدا کردند که از بلژیک، اسپانیا، ایتالیا، یمن و خلیج فارس بار زده شده بودند.

کشف این بقایا یک مسیر تجاری شناخته نشده باستانی برای انتقال غذا و ظروف چینی را از چین به ایران، دریای سرخ و مدیترانه شرقی آشکار کرد.

شان کینگزلی باستان شناس عضو پروژه کاوش انیگما در گفتگو با رادیو ۴ بی بی سی درباره این کشف جدید گفت: «کشف گنجینه‌ای ارزشمند در دریای مدیترانه ​؟ از این بهتر نمی‌شود، این برای یک باستان‌شناس معادل کشف یک سیاره جدید است.»

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *