اهدای کتیبه ۲۷۰۰ ساله اورارتویی قلعه بسطام به میراث فرهنگی ماکو

اهدای کتیبه ۲۷۰۰ ساله اورارتویی قلعه بسطام به میراث فرهنگی ماکو

یک کتیبه میخی متعلق به دژ بسطام مربوط به ۲۷۰۰ سال پیش و دوره اورارتویی از سوی پپ یک شهروند نیک اندیش و خیًر ماکویی به میراث فرهنگی این شهرستان اهدا شد.

به گزارش ایسنا، حسین احمدزاده کاشف این اثر تاریخی در جمع خبرنگاران ماکو با اشاره به اینکه این کتیبه از ارزش زیادی در مطالعات باستان شناختی برخوردار است، افزود: متن نگاشت میخی آن هم اکنون در پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی در دست ترجمه بوده و به زودی اطلاعات علمی این کتیبه در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

وی در ادامه همچنین گفت: قلعه بسطام دومین سکونتگاه بزرگ تمدن اوراتویی است که در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب شهر قره ضیاالدین، مرکز شهرستان چایپاره و جنوب منطقه آزاد ماکو قرار دارد.

احمدزاده اضافه کرد: این اثر در حین خاک برداری از محوطه سد آق چای کشف شده که به نظر میرسد در طول تاریخ در اثر سیلاب به این منطقه هدایت شده بود.

اهدای کتیبه ۲۷۰۰ ساله اورارتویی قلعه بسطام به میراث فرهنگی ماکو

وی تاکید کرد: حفاظت از آثار تاریخی به عنوان سندهایی ماندگار برای داشتن تصویری شفاف از زندگی گذشتگان بسیار با اهمیت است و همانگونه که ما شهروندان در حفاظت و اهدای آن به میراث فرهنگی وظیفه خود را انجام می دهیم انتظار می رود مسئولین و متولیات تاریخ و فرهنگ نیز بیش از پیش در این خصوص اهتمام بورزند.

کاشف این اثر تاریخی افزود: همانگونه که مردم باید از اهمیت حفاظت و حراست از آثار تاریخی به عنوان سند هویت تاریخی خود آشنا شوند مدیران میراث فرهنگی و گردشگری نیز در احیا، حفظ و معرفی آثار به جهانیان باید بیشتر تلاش کنند.

به گزارش ایسنا، این اثر تاریخی فرهنگی با توجه به ابعاد آن، دومین کتیبه قلعه بسطام به شمار می رود که توسط آقای حسین احمدزاده در حین عملیات عمرانی شرکت آب منطقه ای در محدوده حوزه قلعه شهرتاریخی بسطام چارپاره کشف و به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهدا شد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *