درگذشت احمد تهرانی‌مقدم هفدهمین رئیس موزه ملی ایران

درگذشت احمد تهرانی‌مقدم هفدهمین رئیس موزه ملی ایران

درگذشت احمد تهرانی‌مقدم ، جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران درگذشت وی را به خانواده ایشان، جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری تسلیت گفت

به گزارش سایت موزه ملی ایران احمد تهرانی ‌مقدم در روز پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت درگذشت. جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران درگذشت شادروان تهرانی مقدم را به خانواده گرامی ایشان، جامعه باستان‌شناسی و موزه‌داری و اهالی فرهنگ و هنر تسلیت گفت. تهرانی مقدم دانش‌آموخته رشته باستان‌شناسی از دانشگاه تهران بود و کاوش در محوطه عصر آهن پیشوای ورامین یکی از فعالیت‌های شاخص میدانیش بود. وی در فاصله سالهای ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۵ مدیریت موزه ملی ایران را به عهده داشت و راه‌اندازی و گشایش موزه دوران اسلامی و نیز برگزاری جشن پنجاه سالگی موزه ایران باستان از فعالیت‌های چشمگیر ایشان در دوران مدیریت‌ خود بود. از درگاه ایزد منان برای آن مرحوم مغفور رحمت و غفران الهی خواستاریم. بی تردید نام و خدمات ارزنده ایشان در حافظه فرهنگی این سرزمین به یادگار خواهد ماند. یاد و نامش گرامی.

جلیل گلشن – پیشکسوت میراث فرهنگی و یکی از همکاران هم‌دوره با احمد تهرانی‌مقدم –، نیز به ایسنا می‌گوید: تهرانی مقدم ورودی سال ۱۳۴۹ رشته باستان‌شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود که سال ۱۳۵۳ فارغ‌التحصیل شد و بعد از کاوش در یک سایت باستانی، به عنوان رییس چند موزه فعالیت داشت.

درگذشت احمد تهرانی‌مقدم

سید احمد محیط طباطبایی – رییس ایکوم ایران – درباره‌ی تهرانی مقدم می‌گوید: «در سال ۱۳۶۴ و زمانی که دانشجوی رشته باستان‌شناسی بودم، درخواستِ حضور در یک تیم کاوش برای انجام کار عملی دادم، آن زمان مدیر وقت مرکز باستان‌شناسی توافق کرد که به عنوان کارگر به هیات آقای تهرانی مقدم در امامزاده جعفر پیشوای ورامین بروم. او با سعه‌ی صدر و اخلاق خوب من را پذیرا شد.

بعد از پایان آن کاوش شنیدم که قرار بود وی در تپه‌ی دیگری کاوش کند، اما چون به جای آقای گلشن، به عنوان مدیر موزه ملی ایران انتخاب شد، دیگر کار کاوش انجام نداد.»

او آخرین کارِ مرحوم تهرانی مقدم را افتتاح موزه دوران اسلامی می‌داند و می‌گوید:‌ «بعد از پایان کارِ تهرانی مقدم در موزه ملی ایران و زمانی که سید محمد بهشتی به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی انتخاب شد، احمد تهرانی‌مقدم از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸به عنوان مدیر دو مجموعه فرهنگی سعدآباد و نیاوران انتخاب شد.

درگذشت احمد تهرانی‌مقدم

از راست به چپ، مهدی حجت، احمد تهرانی مقدم، آیت الله خامنه‌ای، و مصطفی میر سلیم
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *