کاوش محوطه تاریخی رم رمه مهران در ایلام

آغاز کاوش محوطه تاریخی رم رمه مهران در ایلام

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از آغاز کاوش فصل اول محوطه باستانی رم رمه در مهران خبر داد

به‌ گزارش ایلنا، عبدالمالک شنبه زاده (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام) با اشاره به آغاز کاوش محوطه تاریخی رم رمه مهران، گفت: پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه پیش ‌از تاریخی رم رمه شهرستان مهران به‌منظور لایه‌نگاری و تعیین عرصه این محوطه از اواسط اردیبهشت شروع شده و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط خرداد ادامه پیدا کند.

او افزود: این پژوهش میدانی باستان‌شناسی با اعتباری به مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی به سرپرستی حجت دارابی در حال انجام است.

کاوش محوطه تاریخی رم رمه مهران در ایلام ، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از آغاز کاوش فصل اول محوطه رم رمه در مهران خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام تصریح کرد: هدف از این پژوهش، بررسی و مطالعه شروع استقرار در دشت مهران و نیز مطالعه برهم‌کنش جوامع این منطقه با منطقه بین‌النهرین در هزاره ششم قبل از میلاد است که در ادبیات باستان‌شناسی بسیار اهمیت دارد.

او با بیان اینکه امید است در ادامه کاوش بتوانیم به سر و نخ‌هایی درباره شروع کشاورزی آبی در دشت مهران دست پیدا کنیم، اضافه کرد: کاوش حاضر، فصل اول فعالیت‌های میدانی در محوطه رم رمه است و چنانچه نهادهای ذی‌ربط به همکاری و حمایت خود از این پروژه ادامه دهند می‌توان در آینده دست به کاوش‌های گسترده‌تری زد و نتایج بسیار ارزشمندی را به دست آورد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام ادامه داد: این محوطه برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ شناسایی شده و به شماره ۳۰۸۷۶ در تاریخ ۹۱/۹/۱۶ به‌عنوان اثر ملی ثبت شد.

موضوعات مرتبط:
امپراطوری مرده‌ها؛ صحنه‌های شکار در تصاویر تشییع شرق مدیترانه در دوره هخامنشی
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *