کاوش معدن نمک چهرآباد امسال احتمالا در دو فصل انجام خواهد شد

کاوش معدن نمک چهرآباد امسال احتمالا در دو فصل انجام خواهد شد

ابوالفضل عالی سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی معدن نمک چهرآباد در گفتگوی اختصاصی با کانون باستان‌شناسی اعلام کرد

ابوالفضل عالی در رابطه با کاوش‌های باستان‌شناختی در معدن نمک چهرآباد به کانون باستان‌شناسی گفت: «برنامه کاوش در معدن نمک چهرآباد یک برنامه جامع بوده که از چند سال پیش شروع شده است. این کاوش‌ها بیشتر در داخل معدن انجام شده. و امسال یکی از اهداف برنامه کاوش در این محوطه، بررسی وضعیت محوطه‌های پیرامون و شناسایی ارتباط آن با معدن نمک چهرآباد است.»

او گفت: «فصل دوم کاوش در سال 1384 انجام شد. محیط پیرامون معدن نمک جهت شناسایی محوطه‌های باستانی مورد بررسی قرار گرفت. در واقع هدف از این برنامه، شناسایی افرادی است که در دو دوره مهم هخامنشی و ساسانی در معدن کار می‌کردند. در این بررسی، 18 محوطه در حوزه آبریز آجی‌چای شناسایی شد. یک مورد از این محوطه‌ها، بر اساس یافته‌های سطحی می‌تواند متعلق به عصرآهن III و احتمالا هخامنشی باشد. برخی دیگر از محوطه‌ها آثاری از دوره ساسانی داشتند و مابقی مربوط به استقرارهای دوره اسلامی بودند. سوال اصلی ما این است، که آیا این افراد بومی این محوطه‌ها هستند؟ اگر کارگران معدن بومی بودند، متعلق به کدام محدوده یا منطقه هستند و یا اگر بومی نبودند از کدام مناطق به اینجا آمده‌اند؟» او در ادامه در این رابطه توضیح داد: «مطالعاتی در این زمینه از جمله ایزوتوپ کربن نیتروژن انجام شده است. در این دو دوره، این افراد نمی‌توانستند بومی این منطقه باشند، همچنین در هر دو دوره، به ویژه در دوره ساسانی، این افراد از منابع محلی موجود از جمله از درخت‌های منطقه برای ساخت ابزار و همچنین استفاده از محیط اطراف برای تامین غذا بهره برده‌اند.»

عالی در رابطه با کاوش‌های امسال که احتمال در دو فصل انجام خواهد شد، گفت: «ما امسال تصمیم داریم که مطالعات گسترده‌تر را در راستای پاسخگویی به این پرسش‌ها انجام بدیم. در فصل اول کاوش امسال، به کاوش محوطه‌ی کوزه‌چی خواهیم پرداخت که بر اساس یافته‌های سطحی می‌تواند متعلق به عصرآهن 3 و احتمالا هخامنشی باشد. این محوطه در حدود 1 تا 2 کیلومتری معدن قرار گرفته است. فصل بعدی نیز که احتمالا در پاییز انجام خواهد شد، متمرکز بر روی محوطه‌های دیگر متعلق به دوره ساسانی خواهد بود.»

کاوش معدن نمک چهرآباد امسال در دو فصل انجام می‌شود، عالی در گفتگو با کانون باستان‌شناسی گفت
کاوش معدن نمک چهرآباد امسال در دو فصل انجام می‌شود، عالی در گفتگو با کانون باستان‌شناسی گفت
موضوعات مرتبط:
انتقام سخت از تمدن ایران باستان، سرنوشت ناروشن نمایشگاه «مرگ در نمک»
کاوش معدن نمک چهرآباد امسال در دو فصل انجام می‌شود، عالی در گفتگو با کانون باستان‌شناسی گفت
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *