گربه‌سانان نگهبان، مسئول حفاظت از مصریان باستان پس از مرگ

گربه‌سانان نگهبان، مسئول حفاظت از مصریان باستان پس از مرگ

مصرشناسان معتقدند مسئولیت راهنمایی و محافظت در زندگی پس از مرگ را بر عهده داشتند.

به گزارش Archaeology News، به مدت بیش از 1000 سال، مصری ها مردگان خود را در گورستان آسوان (Aswan necropolis)، در ساحل رود نیل دفن می‌کردند. در یک مقبره که شامل بیش از 30 مرده بود، اخیراً یک تیم مشترک باستان‌شناسی ایتالیایی و مصری متوجه چهره‌ی یک پلنگ نقاشی شده‌ای شدند که از دل خاک آن‌ها را نظاره‌گر بود. این نقاشی که شاید روزی بر روی درِ یک تابوت سنگی نقش شده بود، دارای شرایط حفاظتی بسیار ضعیفی بود، بطوریکه برداشتن آن از محل اصلی دشوار بود. درحال حاضر،  محققان به صورت دیجیتالی صورت نقاشی شده‌ی این پلنگ را بازسازی کرده‌اند که در حدود 2،100 سال پیش، یک مصری باستان را در سفر خود به دنیای پس از مرگ همراهی می‌کرد.

پاتریزیا پیاسنتینی (Patrizia Piacentini)، باستان شناس از دانشگاه میلان می‌گوید: “ما متوجه شدیم که این چوب بسیار شکننده می‌تواند به شکوه اصلی خود برگردانده شود. در حال حاضر، مرمت آن به صورت مجازی بوده است اما امیدواریم با مرمت واقعی به نتایح مشابه دست یابیم”. در مصر باستان، پلنگ نمادی از قدرت بود. مصرشناسان بر این باورند که صورت حیوان نقاشی شده، مستقیماً در بالای سر آن مرده  قرار می‌گرفت تا مسئولیت راهنمایی و محافظت در زندگی پس از مرگ را به خوبی انجام دهد.

گربه‌سانان نگهبان، مسئول حفاظت از مصریان باستان پس از مرگ، مصرشناسان معتقدند مسئولیت راهنمایی و محافظت در زندگی پس از مرگ را بر عهده داشتند.

هیئت مشترک مصری و ایتالیایی در غرب اسوان (Università degli Studi di Milano) پلنگ نقاشی شده در محل کشف (بالا) و بازسازی مجازی (پائین)

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *