یک تیم بین‌المللی در عربستان سعودی اسرار تمدن العلا را آشکار می‌کنند

یک تیم بین‌المللی در عربستان سعودی اسرار تمدن العلا را آشکار می‌کنند

یک تیم باستان‌شناختی چندملیتی یک پروژه پنج ساله در رابطه با اسرار تاریخی و باستان‌شناسی پنهان در العلا را آغاز کرده است.

به گزارش Archaeology News Network، این مأموریت ثمره همکاری بین کمسیون سلطنتی دانشگاه پادشاهی آل سعود، پادشاهی عربستان سعودی، آژانس فرانسوی برای توسعه العلا، و مرکز تحقیقات ملی فرانسه است.

دکتر عبدالرحمن السُحیبانی مقام مسئول در امور موزه‌ها و نمایشگاه‌ها در کمیسیون سلطنتی العلا و سرپرست این پروژه، و جروم روهر از FNCR گفتند: «مشخص کردن تاریخ واقعی و علت سقوط پادشاهی دادان یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که تیم کاوش در طی این ماموریت خواستار مشخص کردن آن بود.

ما می‌دانیم که پادشاهی دادان در اواخر قرن ششم قبل از میلاد به پایان رسید و هیچ گونه مدرک محکمی برای پشتیبانی از این امر وجود ندارد و فقط می توان دلایل زوال این تمدن را حدس زد.

ما امیدواریم تا در مورد روابط بین دادانیان و لیبیایی‌ها (سلطنت عربی دیگری در منطقه) و رابطه آن‌ها با نبطیان که (بعداً از شمال وارد شده‌اند)، بیشتر بدانیم.

فرهنگ‌های دادانیان و لحیان پیش از تمدن نبطیان بودند و حضور رومی‌ها در شبه جزیره عربستان سعودی تأکیدی بر عمق تاریخ این منطقه است.

یک تیم بین‌المللی در عربستان سعودی اسرار تمدن العلا را آشکار می‌کنند، به گزارش روزنامه پادشاهی
یک تیم بین‌المللی در عربستان سعودی اسرار تمدن العلا را آشکار می‌کنند، به گزارش روزنامه پادشاهی

پیش‌بینی می‌شود این کاوش‌ها تا سال 2024، و به مدت پنج‌ سال تداوم داشته باشد، کاوش‌هایی که برای مطالعه تاریخ پادشاهی‌هایی است که بیش از 2700 سال قدمت دارند. در این کاوش‌ها به نقش محوری این پادشاهی‌ها، و اثر آن‌ها در  مسیرهای داخلی تجارت باستان پرداخته می‌شود. منطقه العلا شاهد رشد بسیاری از تمدن‌های باستانی دیگر نیز بوده.

فصل اول این کاوش‌ها و به دنبال آن جلسات آنالیز و مطالعه درباره اکتشافات جدید دو ماه ادامه یافته. و بر اساس نتایج کاوش که از سال 2004 توسط دانشگاه پادشاهی سعودی آغاز شده است، فعالیت‌های جدید در چهار حوزه اصلی متمرکز خواهد شد:

  • دانستن عملکرد و تاریخ واقعی فعالیت قلعه اسلامی در نزدیکی پادشاهی دادان که هنگام استقرار دادانیان درمنطقه بازسازی شده است؛

  • به‌دست آوردن اطلاعات دقیق و اصلاح لایه‌نگاری معبد دادان که طی کاوش‌ها کشف شده؛

  • کاوش‌های بیش‌تر در ساختمان بزرگی که اخیراً در جنوب معبد دادان کشف شده است تا کاربری و قدمت آن مشخص شود؛

  • کاوش‌های وسیع در گورستان‌های دادان برای کمک به باستان‌شناسان درکسب درکی بهتر از شیوه‌های تشییع و تدفین.

العلا محوطه‌ای واقع در شمال‌غربی عربستان سعودی، و یک چهارراه مهم در طول مسیرهای معروف تجارت بوده که از جنوب عربستان تا شمال مصر و فراتر از آن حرکت می‌کردند.

وجود واحه‌هایی که در آن منطقه قرار داشتند شرایط را برای ایجاد استراحتگاه‌هایی برای مسافران خسته راه فراهم می‌کرد و در ضمن مسافران می‌توانستند با استراحت کافی به بازیابی نیرو و توان خود بپردازند.

العلا همچنین پایتخت پادشاهی‌های باستانی دادان و لحیان بوده که مسیرهای تجارت و کاروان‌ها را کنترل می‌کرد.

محوطه هگرا که همان شهر مدائن صالح امروزی است، مهم‌ترین شهر نبطیان در جنوب پادشاهی آن‌ها بوده، که به دلیل مقبره‌های دیدنی و جذاب مشهور است.

لایه به لایه تاریخ بشریت و شگفتی‌های طبیعی بسیاری – ‌از سازندهای سنگی چشمگیر و تپه‌های ماسه‌ای گرفته تا ویرانه‌های باستانی – درانتظار هستند که زندگی فرهنگ‌های باستانی  مورد بررسی قرار گیرند.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *