اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید

اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید

رپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف معتقد است که اصفهان هیچ‌وقت به‌عنوان یک شهر باستانی معرفی نشده و به همین خاطر مشمول دریافت بودجۀ باستان‌شناسی نمی‌شود؛ در نتیجه، دست میراث فرهنگیِ آن برای انجام عملیاتی ازاین‌دست بسته می‌ماند، به‌طوری‌که بدون همیاری شهرداری، قادر به انجام کاوش نیستیم.

علیرضا جعفری زند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فصل هفتم کاوش در تپه اشرف، در حالی آغازشده که ما مجبوریم در همان محدوده‌ای که قرار بوده لوله‌های اداره آب و فاضلاب رد شود فعالیت کنیم و باوجود محدودیت این فضا که عرض آن چیزی در حدود یک متر و ده سانت و عمق آن حدود دو متر است، دستاوردهای بسیار جالب‌توجهی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: سفال‌هایی از دوران مختلف اشکانی و ساسانی در این قسمت کشف‌شده که نمونه طرح‌های روی آن در دوران مشابه خود، نظیر ندارد به‌گونه‌ای می‌توان تمام یافته‌های شش فصل پیشین کاوش تپه اشرف را یک‌طرف و یافته‌های فصل هفتم را نیز یک‌طرف دیگر قرار داد.

اصفهان شهری باستانی است؛ باور کنید ، دکتر علیرضا جعفری زند در گفتگو با ایسنا

این باستان‌شناس، محدودۀ در نظر گرفته ‌شده برای انجام کاوش در تپه اشرف را به ناچیزی شخم زدن یک زمین کشاورزی به‌وسیلۀ سوزن تشبیه کرد و گفت: کشف گور خمره‌های اشکانی ما را به این باور رسانده که به محوطه یک گورستان دوره اشکانی نزدیک شده‌ایم و باید کاوش از طرف شرق، غرب، شمال و جنوب گسترش پیدا کند تا بتوانیم پاسخ بسیاری از سؤال‌هایمان را در خصوص تاریخ پیش از اسلام اصفهان پیدا کنیم.

جعفری زند تصریح کرد: بیشتر آثار تپه اشرف را باید پیرامون آن جستجو کرد چراکه خود تپه صخره‌ای است و آثار روی آن به‌مرورزمان از بین رفته. تا این لحظه اداره آب و فاضلاب منطقه یک اصفهان آن هم به نیت باز شدن راه برای ادامۀ لوله‌گذاری با ما همراهی کرده و میراث هم بودجه‌ای ندارد که در اختیار ما بگذارد تا بتوانیم چند ترانشه دیگر ایجاد کنیم.

وی با ابراز تأسف توضیح داد: ما هیچ پشتوانه‌ای نداریم. در تمام این سال‌ها به حریم و عرصۀ تپه اشرف دست‌اندازی شده و چشم امید ما به همین چیزهای باقی‌مانده است.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی تپه اشرف خاطرنشان کرد: در بازدید اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان از تپه اشرف، این نکته را متذکر شدم که بدون همیاری شهرداری نمی‌توان از تاریخ پیش از اسلام اصفهان پرده برداشت و متأسفانه انگشت آن‌ها هم به سمت متولی اصلی یعنی میراث فرهنگی بود که بودجه‌ای ندارد تا بتواند به ما کمک کند. فکر می‌کنم این «به ما مربوط نیست‌ها» بدترین دردی است که اصفهان به آن دچار شده و تنها نیز با همیاری می‌توان درمانش کرد.

جعفری زند با اشاره به اینکه اخیرا دستاوردهای تازه‌ای داشته‌ایم اما به دلیل محدود بودن محیط کار، ماهیت آن بر ما معلوم نیست، ادامه داد: کثرت آثار تاریخی در اصفهان باعث شده که نقطه‌نظر میراث فرهنگی تنها روی بناهای شاخص باشد و بودجه‌های اندک آن نیز صرف مرمت و نگهداری همین بناها شود.

وی افزود: متأسفانه باوجوداینکه اصفهان بخش‌های بزرگ باستانی دارد، هرگز به‌عنوان یک شهر باستانی معرفی نشده و برخلاف استان هایی مثل فارس و خوزستان بودجه‌ای برای کار باستان‌شناسی در آن تعریف‌نشده است؛ در نتیجه این شهر همواره به‌عنوان یک شهر اسلامی سلجوقی و صفوی مطرح‌شده و مجالی برای توجه به دوره‌های دیگر آن پیش نیامده.

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: در واقع برای انجام عملیات فصل هفتم کاوش در تپه اشرف نیز ما با زحمت بسیار توانستیم از فرصتی که اداره آبفا به جهت لوله‌گذاری ایجاد کرده بود استفاده کنیم و در همان محدودۀ کم هم به آثار بسیار قابل‌توجهی رسیدیم؛ حالا تصور کنید اگر دو ترانشه ۱۰ در ۱۰ می‌زدیم چه چیزهایی پیدا می‌کردیم.

جعفری زند ابراز امیدواری کرد که با همیاری و همراهی شهرداری اصفهان و میراث فرهنگی این استان، محدودۀ کاوش در تپه اشرف گسترش پیدا کند و نابسامانی این سایت موزه، پس از سال‌ها پایان یابد.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *