امسال منابع مالی خوبی به تپه هگمتانه اختصاص می‌یابد

امسال منابع مالی خوبی به تپه هگمتانه اختصاص می‌یابد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان کاوش‌ها در تپه هگمتانه را کار بسیار با اهمیتی در توسعه و گسترش اکتشافات دانست!!؟؟

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان کاوش ها در تپه هگمتانه را کار بسیار با اهمیتی در توسعه و گسترش اکتشافات دانست و اعلام کرد: این امر نیازمند حمایت و پشتیبانی مستمر است که امسال منابع مالی خوبی به این موضوع اختصاص خواهیم داد.

سیداسکندر صیدایی در بازدید از پایگاه هگمتانه و سایت موزه منطقه غرب کشور، با اشاره به اینکه پایگاه هگمتانه منابع بیشتری را به خود جذب خواهد کرد، افزود: هگمتانه پیشینه ای از تاریخ و تمدن کشور ایران اسلامی است و شناساندن و  معرفی این پایگاه به مردم می تواند آنها را با پیشینه تاریخی تمدنی هگمتانه آشناتر سازد.

امسال منابع مالی خوبی به تپه هگمتانه اختصاص می‌یابد ،رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی همدان

وی با بیان اینکه تجلی هنر معماری و خلاقیت موجود در هر دوره از تمدن را می توان در آثار کالبدی و شهری باقی مانده در این اثر تاریخی دید، ادامه داد: هگمتانه تجلی مهمی از دانایی، تکنیک ها و هنر معماری و مبحث مهم باستان شناسی را در خود نهفته دارد و کاوش های فصل بیست و دوم هگمتانه که به تازگی در این پایگاه انجام گرفته است، می تواند یک دستاورد ماندگار برای استان و کشور باشد و آثار شناسایی و کشف شده، رازهای بسیاری را برای آیندگان بازگو خواهد کرد و با ثبت جهانی هگمتانه این آثار ارزشمند تاریخی در دید جهانیان قرار می گیرد.

صیدایی بیان کرد: این فعالیت ها و کاوش ها، کار بسیار با اهمیتی در توسعه و گسترش اکتشافات بوده و نیاز به حمایت و پشتیبانی مستمر در سالجاری را می طلبد که منابع مالی خوبی امسال در این زمینه اختصاص خواهیم داد.

وی اضافه کرد: این بازدید ایجاب می کرد تا با این فعالیت ها بیشتر آشنا شویم تا در کمیته های برنامه ریزی و شورای برنامه ریزی استان بتوانیم حمایت های لازم را از این حوزه داشته باشیم و حتماً این حمایت ها تداوم خواهد یافت تا شاهد گسترش کمی و کیفی مناسب و بیشتری در این مجموعه برای خدمات بیشتر به بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی داشته و شاهد رونق هرچه بیشتر گردشگری استان همدان باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز ضمن قدردانی از حمایت های انجام پذیرفته مالی در راستای رونق گردشگری استان گفت: خوشبختانه ثبت جهانی هگمتانه یکی از اولویت‌های معاونت میراث فرهنگی کشور و مهمترین پیشنهاد استان همدان برای ثبت جهانی است.

علی مالمیر در ادامه بازدید از سایت موزه غرب کشور نیز درباره این مجموعه اظهار کرد: موزه منطقه ای غرب یکی از مهمترین موزه های منطقه ای کشور است که با استانداردهای بین المللی در حال اجراست که طی سال های اخیر از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و مخزن امن آن به پایان رسیده است و در لیست پروژه های قابل افتتاح سال ۹۹ قرار دارد.

وی تصریح کرد: استقرار این موزه در استان نشان از ظرفیت های تاریخی ارزشمند تاریخی همدان است که با بیش از ۲۳ هزار شیء موزه ای نیازمند برخورداری از چنین موزه ای است.

مالمیر با تأکید بر اهمیت موزه ها در آشنایی افراد با تاریخ و میراث به جای مانده از گذشتگان تأکید کرد: محوطه تاریخی هگمتانه و موزه منطقه ای، قطب فرهنگی را در این منطقه از شهر همدان شکل داده اند که در توسعه گردشگری استان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان همدان، وی درباره فصل ۲۲ کاوش هگمتانه نیز یادآور شد: سوال های گوناگونی در رابطه با هگمتانه وجود دارد که پاسخ به آنها نیازمند تداوم کاوش ها در این محوطه تاریخی است و استمرار این مهم منوط به حمایت از  این اداره کل در تأمین اعتبار برای کاوش است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *