۱۱ قطعه سنگ تاریخی در دشتستان کشف شد

۱۱ قطعه سنگ تاریخی در دشتستان کشف شد

۱۱ قطعه سنگ تاریخی هنگام جاده‌سازی در نخلستان‌های روستای سرقنات دشتستان کشف شد. این خبر از طرف یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر اعلام شد.

ایرنا فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی بوشهر روز یکشنبه در این رابطه گفت: با اطلاعات دریافتی از معتمدان محلی مشخص شد ۱۱ قطعه سنگ تاریخی در پی عملیات راه‌سازی و توسعه جاده نخلستان در روستای سرقنات شهرستان دشتستان پیدا شده که ماموران این یگان برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

سرهنگ عبدالحمید حقانی افزود: بر اساس نظر کارشناسان باستان‌شناسی پایگاه میراث فرهنگی کاخ‌های هخامنشی شهرستان دشتستان مشخص شد این سنگ‌ها مربوط به آسیابی تاریخی موسوم به «خشم کهنه» در ۵۰۰ متری روستای سرقنات بوده که این گونه کشف شده است.

۱۱ قطعه سنگ تاریخی در دشتستان کشف شد ، باز هم رئیس یگان حفاظت اعلام کرد

وی ادامه داد: این اشیا تاریخی بلافاصله برای حفاظت و نگهداری با جرثقیل بارگیری شد و به کاروانسرای مشیر برازجان (دفتر اداره میراث فرهنگی شهرستان دشتستان) انتقال یافت.

 کشف یک کتیبه سنگی تاریخی

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی بوشهر همچنین گفت: پس از کسب اطلاع از افراد محلی مبنی بر نگهداری چند قطعه سنگ تاریخی در منزلی در وحدتیه شهرستان دشتستان ماموران این فرماندهی برای بررسی بیشتر موضوع به محل اعزام شدند.

حقانی افزود: با حضور ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی و همکاری صاحب منزل، قطعات کشف شده برای نگهداری و حفاظت بهتر به کاروانسرای مشیر برازجان منتقل شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی کاخ‌های هخامنشی دشتستان نیز گفت: احتمال دارد این قطعات سنگ‌ تاریخی مربوط به دوران صفوی_ زندیه باشد.

یدالله زکاوت زاده بیان کرد: متونی به خط نسخ حاوی مطالب مذهبی و نقوش اسلیمی زینت بخش سطوح این قطعات سنگی است که احتمال دارد با شواهد موجود، سنگ قبری تاریخی متعلق به سده یازدهم هجری است.

۱۱ قطعه سنگ تاریخی در دشتستان کشف شد ، باز هم رئیس یگان حفاظت اعلام کرد

چرا اعلام اخبار توسط یگان حفاظت انجام می‌شود، و نه روابط عمومی؟

کانون باستان‌شناسی در این رابطه گفتگویی با مهندس حامد آبزن مدیر روابط عمومی میراث بوشهر انجام داده است. و از آقای آبزن پرسیدم چرا چنین اخباری از طرف یگان حفاظت اعلام می‌شود؟ در حالیکه در شرح وظایف یگان حفاظت اعلام اخبار دیده نمی‌شود، و پیش از این در رابطه با کشف پایه آتشدان‌هایی در بوشهر نیز همین اتفاق افتاده بود، و از این یافته‌ها به عنوان کشف جدید یاد شده بود. در صورتیکه این یافته در بررسی باستان‌شناسی کرانه‌های خلیج فارس توسط دکتر حسین توفیقیان معرفی و مقالاتی در این زمینه منتشر شده بود.

رئیس روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر در پاسخ گفت: «برخی از اخبار از طریق گزارش‌های مردمی به یگان حفاظت اعلام می‌شود، و یگان حفاظت با همکاری نیروهای پایگاه‌های ملی، به محل مراجعه می‌کنند و گزارش تهیه شده توسط سرهنگ یگان حفاظت به دست روابط عمومی می‌رسد.» وی افزود: «در رابطه با خبر پایه آتشدان‌ها حق با شما است، و اشتباه در متن خبر بوده است. و این یافته‌ها مدت زمان طولانی پس از کشف رها شده بودند، و اخیرا به دژ برازجان منتقل شده‌اند.»

آبزن در ادامه گفت: «خبر منتشر شده تنها مبنی بر کشف و انتقال اثر بوده است، و همانطور که مشخص است همکاران یگان حفاظت نظر کارشناسی دراین رابطه نمی‌دهند، و اظهار نظر کارشناسی به پس از مطالعه این آثار موکول می‌شود.»

این در حالی است که در خبر مربوطه به پایه‌ آتشدان‌ها، مشخصا ذکر شده بود، که پایه آتشدان ساسانی کشف شده است.

در این رابطه گفتگویی نیز با سرهنگ عبدالحمید حقانی داشتیم، و از او در  رابطه با همین موضوع  پرسیدیم، وی درپاسخ گفت: « در پی کشف و شناسایی یک اثر بر اساس گزارشات مردمی و یا دستگیری حفاران قاچاق، طی نامه‌ای به مدیرکل استان و سردار رحمت‌الهی رئیس کل یگان حفاظت اعلام می‌شود، و اینکه این موضوع چگونه از طرف روابط عمومی اعلام می‌شود، خارج از حیطه‌ی وظیفه‌ی ما است، و در خبر مربوط به پایه آتشدان‌ها هم اشتباه سهوی از طرف روابط عمومی، مبنی بر اعلام جدید بودن این کشف بوده است؛ البته اعلام تاریخ کشفیات براساس نظر کارشناس باستان‌شناسی بوده و پس از اینکه وی اطلاعات کارشناسی را در اختیار من قرار داد، من گزارش را تنظیم و در اختیار رئیس کل یگان حفاظت قرار می‌دهم.» وی در این رابطه افزود: «وقتی کشف و شناسایی یک اثر از ابتدا تا انتها بر عهده یگان حفاظت بوده است، چرا نباید از طرف یگان حفاظت اعلام شود؟ و این مربوطه به عملکرد من است و خودم اعلام کننده خبر خواهم بود.»

سرهنگ عبدالحمید حقانی در پایان گلایه کرد، که چرا پایه آتشدان‌هایی که در بررسی 16 سال پیش کشف شده بوده تا کنون منتقل نشده است؟ 

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *