استفاده از صدف در پارینه سنگی میانی

استفاده از صدف در دوره‌ی پارینه سنگی میانی ، مدارکی جدید از غار قفزه، فلسطین

دکتر فریدون بیگلری

برگرفته از صفحه اینستاگرام

fereidoun.biglari

انتشار نتایج یک مطالعه جدید بر روی صدف‌های یافت شده در لایه‌های دوره‌ی پارینه‌سنگی میانی غار قفزه در لوانت اطلاعات جدید درباره نحوه استفاده انسان مدرن از مهره‌های تزئینی ارائه کرده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که انسان‌های مدرن پیش از آن‌که با سوراخ کردن صدف، مهره‌های تزئینی بسازند، از صدف‌هایی که سوراخ‌ طبیعی داشتند، برای تولید مهره‌های تزئینی استفاده می‌کردند.

یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که انسان‌های مدرن طی دوره‌ی سنگ میانه در آفریقا و دوره‌ی پارینه‌سنگی میانی در حاشیه‌ شرقی دریای مدیترانه از صدف به‌عنوان زیورآلات و اشیاء نمادین استفاده می‌کردند. اولین صدف‌های استفاده شده بدون آثار دست‌کاری هستند که نمونه‌های آن با قدمت بیش از 200 تا 160 هزار سال در پیناکل پوینت در جنوب آفریقا و میسلیا در لوانت کشف شده است.

اخیرا نتایج پژوهش جدیدی بر روی صدف‌های دوره‌ی پارینه‌سنگی میانی از غار قفزه و پناهگاه میسلیا منتشر شد که در کنار بررسی ریزساییدگی صدف‌ها، به‌طور تجربی صدف‌های مشابه جدید، ریسمان و استفاده شده‌اند.

مجموعه صدف‌های به دست آمده از لایه‌ی پارینه‌سنگی میانی غار قفزه که توسط انسان‌های مدرن از ساحل مدیترانه گردآوری شده‌اند، دارای سوراخ‌های طبیعی هستند. بررسی میکروسکپی اطراف این سوراخ‌ها نشان دهنده وجود آثار ساییدگی است که مرتبط با ریسمان است. به‌نظر انسان‌های ساکن غار به‌طور گزینشی صدف‌های با سوراخ طبیعی را گردآوری و سپس ریسمان کرده‌اند. باستان‌شناسانی که این مطالعه را انجام داده‌اند، معتقدند که در شواهد غار قفزه و همچنین یافته‌های قبلی از غار کراپینا در اروپا نشان می‌دهد که در فاصله زمانی بین 160 تا 120 هزار سال پیش بشر موفق به تولید ریسمان شده است.

به این ترتیب استفاده و تولید مهره‌های صدفی تزئینی در طول دوره‌ی سنگ میانه در آفریقا و دوره‌ی پارینه‌سنگی میانی در اوراسیا احتمالا دارای سه مرحله بوده است.

  • گردآوری صدف‌های طبیعی و نگهداری آن‌ها به‌عنوان اشیاء خاص و نمادین.

  • گردآوری صدف‌های دارای سوراخ طبیعی و رشته کردن این مهره‌های صدفی به‌عنوان زیورآلات شخصی و نمادین

  • گردآوری صدف و سوراخ کردن آن‌ها جهت رشته کردنو استفاده به‌عنوان زیورآلات شخصی و نمادین

استفاده از صدف در پارینه سنگی میانی، مدارکی جدید از غار قفزه، فلسطین
استفاده از صدف در پارینه سنگی میانی، مدارکی جدید از غار قفزه، فلسطین
استفاده از صدف در پارینه سنگی میانی، مدارکی جدید از غار قفزه، فلسطین
استفاده از صدف در پارینه سنگی میانی، مدارکی جدید از غار قفزه، فلسطین
close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *