تپه طالب‌آباد در انتظار یک نیم نگاه از ویراژ موتورسواران تا حفاران غیرمجاز

تپه طالب‌آباد در انتظار یک نیم نگاه از ویراژ موتورسواران تا حفاران غیرمجاز

کاغذ دست‌خطی که سعی کرده بود نشانی برای آیندگان در «طالب‌آباد» ری باز کند، شاید هیچ گاه فکر نمی‌کرد برای حفظِ تپه باید نفرین‌نامه‌ای هم به تخریب‌شوندگانش بنویسد!

به گزارش ایسنا، خسرو پوربخشنده – باستان‌شناس – چند سال قبل با دست‌خطی در تپه طالب‌آباد روبه رو می‌شود که روی آن نوشته شده “این تپه در زمان شاهزاده دولت شاه قاجار ساخته شده است”، اما این تاریخ‌گذاری را به طور احتمالی به مرمت قلعه مربوط می داند و تپه و خشت‌های آن را به پیش از اسلام ربط می‌دهد، اما او هم حتما فکر نمی‌کرده که این تپه نیازمند نفرین‌نامه‌ای برای حفاران و تخریب‌کنندگان این محوطه‌ تاریخی باشد که باقی مانده‌هایش را حتی به دوره ساسانی مربوط دانسته‌اند.

تپه طالب‌آباد در انتظار یک نیم نگاه از ویراژ موتورسواران تا حفاران غیرمجاز

حالا تپه طالب‌آباد در کنار جاده شهر ری به ورامین و در حاشیه روستای طالب‌آباد امروزی است، در چشم هر عابر سواره و پیاده‌ای که از این مسیر می‌گذرد. تپه‌ای که نه تنها تفریحگاه جوانانِ محلی شده برای پیست موتورسواری‌شان، بلکه راهِ حفارانِ غیرمجاز برای خالی کردن تپه «طالب‌آباد» را در دل شب و چه بسا در روز روشن باز کرده است.

تپه طالب‌آباد در انتظار یک نیم نگاه از ویراژ موتورسواران تا حفاران غیرمجاز

  تپه‌ای که امروز بیشتر به توده‌ای بی‌جان و نیمه استوار شبیه است که در کنار همه آسیب‌های واردشده به آن، کارگاه‌های اطرافش در عرصه و حریم نه تنها جاده منتهی به آن را به یک زباله‌دانی تبدیل کرده که ساختِ خانه‌ها در اطراف آن هم عرصه و حریمش را از بین برده است، اما تنها کاری که به نظر می‌رسد میراث فرهنگی تاکنون برای حفاظت از این تپه انجام داده فقط شناسایی آن بوده، نه تامین راهکاری درست و مطمئن برای حفاظت از آن؛ آن هم با وجود قرارگیری‌اش در مسیر بزرگراهی پررفت‌وآمد.

 تا همین یکی دو سال قبل آسیبی را که هر روز به این تپه وارد می‌شد علاوه بر چرای گوسفندان، موتورسواری جوانان اطراف تپه‌ باستانی «طالب آباد» می‌دانستند، اما امروز نه تنها خود تپه پیست موتورسواری آن‌هاست که بیشترین کاربری‌اش حفر گودال توسط حفاران غیرمجازی است که تپه را به پنیر سوییسی تبدیل کرده‌اند.

البته که رد چرخ موتورسوارها بیش از هر آسیب دیگری تپه را به شنزاری خشک تبدیل کرده و بر خلاف همین چند سال قبل که از مهمترین نگرانی‌ها گم شدن تدریجی تکه سفال‌های باقی مانده روی تپه بود، دیگر نشانی هم از آن‌ها وجود ندارد. 
خسرو پوربخشنده _ باستان‌شناس پیشکسوت _ سه سال قبل درباره این تپه به ایسنا گفته بود: “این تپه تا کنون کاوش نشده و از طرفی خیلی هم تخریب شده است. این تپه را به هوای پیدا کردن گنج چندبار کنده‌اند و گویا مالک خصوصی هم دارد. 

در بخشی از این تپه نوشته‌ای پیدا کرده‌ایم که روی آن نوشته شده “این تپه در زمان شاهزاده دولت شاه قاجار ساخته شده است”، این تاریخ‌گذاری احتمالا مربوط به مرمت قلعه بوده است. از نظر من این تپه و خشت‌های به کاررفته در آن مربوط به دوره پیش از اسلام است. تپه‌ طالب آباد با قلعه «کامین یا قلعه سرخ» در مسیر اتوبان تهران- قم بی‌ارتباط نیست.”

روستای طالب آباد این روزها با طرح هادی تصویب شده‌اش در گسترش است، خانه‌ها در حریمش در حال رشدند و زمین‌های کشاورزی و علفزارها در عرصه تپه، هر تابستان محوطه را به آتش سوزی تهدید می‌کنند، اما تپه هنوز چشم انتظار یک نیم نگاه است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *