شناسایی بیش از ۳۰ محوطه پارینه‌سنگی در خراسان‌جنوبی

شناسایی بیش از ۳۰ محوطه پارینه‌سنگی در خراسان‌جنوبی

سرپرست هیئت باستان‌شناسی گفت: پروژه بررسی و شناسایی باستان‌شناسی محوطه‌های پارینه‌سنگی شهرستان فردوس بخش مرکزی دهستان حومه به شناسایی بیش از ۳۰ محوطه پارینه سنگی در این منطقه منجر شد.

 ایرنا ، علی صدرایی با اعلام این خبر گفت: شرق فلات ایران، یکی از ناشناخته ترین مناطق ایران در عصر پلیئستوسن بشمار می رود، به نحوی که به سختی می توان محوطه ای را یافت که با قطعیت بتوان از آن به عنوان استقراری از این دوره یاد کرد. این در شرایطی است که پیشینه مطالعات پارینه سنگی در این منطقه به بیش از ۷ دهه قبل باز می گردد ولیکن پس از آن؛ اندک مطالعات صورت گرفته نه به شکل هدفمند که عمدتا به شکل موردی انجام گرفته اند. امری که در تحلیل مباحث پیچیده حیطه پارینه سنگی چندان راهگشا نیست.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او خاطرنشان ساخت:

شناسایی بیش از ۳۰ محوطه پارینه‌سنگی در خراسان‌جنوبی

این درحالی است که در رشته کوه های زاگرس و به خصوص فلات مرکزی ایران، طی یک دهه گذشته پژوهش‌های دامنه داری انجام شده و به نتایج قابل اتکا و چشمگیری دست یافته است.

صدرایی افزود: این مهم در رابطه با شرق و شمال شرق ایران کاملا متفاوت است. گویی شرق فلات در عصر پارینه سنگی خالی از هرگونه زیست انسان ریخت بوده و این درحالی است که موقعیت جغرافیایی و تنوع اقلیمی در این گستره، پتانسیل های چشمگیری را برای جذب گروه های شکارورز-گردآورنده فراهم می کرده، امری که در خلال بررسی های پارینه سنگی شهرستان فردوس دیده می‌شود.
سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار داشت: عملیات بررسی در دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان فردوس علی رغم گرمای طاقت فرسا، به شکل کاملا پیمایشی صورت پذیرفت و به شناسایی بیش از ۳۰ محوطه از دوران پارینه سنگی منجر شد.
صدرایی  تصریح کرد: بررسی های انجام گرفته در شهرستان فردوس خراسان جنوبی نخستین گام در جهت انجام مطالعات سامان مند در این بخش از فلات ایران به شمار می رود و امید است تا با پیگیری این مطالعات در این بخش از فلات، به سکوت دانش ما از دوران پارینه سنگی در شرق ایران پایان داده شود.

پلیستوسن (Pleistocene) یکی از دورهای زمین‌شناسی است که از ۲٫۵ میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش را پوشش می‌دهد. انقراض گروه بزرگی از پستانداران و شمار زیادی از گونه‌های پرندگان از اواخر دور پلیستوسن (حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش) آغاز شد و تا دور هولوسین ادامه یافت که شاید دلیل آن پایان عصر یخبندان بوده‌است.  

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *