محوطه باستانی7000ساله “تپه حصار” ساماندهی می‌شود

محوطه باستانی7000ساله "تپه حصار" ساماندهی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: محوطه باستانی7000ساله "تپه حصار" با هدف زمینه‌سازی برای ثبت این اثر مهم تاریخی در یونسکو ساماندهی می‌شود.

ایسنا، مهدی جمالی 9 تیرماه در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، از محوطه تاریخی هفت هزار ساله “تپه حصار”، به عنوان گنج پنهان شهرستان دامغان نام برد و اظهار کرد: ساماندهی این محوطه تاریخی که از جمله جاذبه‌های فاخر استان است، زمینه ثبت جهانی این محوطه را فراهم می‌کند.

وی ساماندهی تپه حصار و چشمه علی دامغان را در جذب گردشگر به شهرستان دامغان و استان سمنان موثر دانست و افزود: این دو جاذبه، می‌توانند از عوامل مهم پیشران توسعه گردشگری در این استان باشند.

جمال بر توجه به شرایط و ضوابط حفاظتی محوطه تپه حصار دامغان تاکید کرد و گفت: برای ساماندهی این محوطه 20 میلیارد ریال اعتبار از محل دور دوم سفر ریاست جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان  ادامه داد: این اعتبار برای اجرای طرح ساماندهی این تپه تاریخی شامل محوطه‌سازی، نصب تابلو، احداث سایت موزه، حصار بندی و … اختصاص یافته است.

جمال با اشاره به اینکه پایگاه باستان‌شناسی استان سمنان نیز از محل این اعتبار در مجموعه تپه حصار ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: لازمه اجرای طرح ساماندهی محوطه این تپه تاریخی، امضای تفاهم‌نامه با معارضین کشاورزان حاشیه این مجموعه برای آزاد سازی زمین‌ها است.

وی افزود: ساماندهی محوطه تپه حصار دامغان با هدف ثبت این اثر تاریخی در فهرست سازمان جهانی یونسکو انجام می‌شود.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه تپه حصار دامغان در ردیف پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد و در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع شده است  اضافه کرد: این تپه باستانی یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است. قدمت این محوطه باستانی به  هفت هزار و 500 سال قبل بر می‌گردد و سه دوره‌ی اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد.ضمن اینکه در دوره‌ی ساسانی، ساختمانی بزرگ و داری گچبری‌های زیبا در حدود 200 متری تپه حصار ساخته شده است.

close

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *